Cirkusovú manéž si detskí pacienti mohli opäť vychutnať naživo

Medicínski klauni z o.z. Červený nos prichádzajú s programom Cirkus Paciento na detské oddelenie Psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin každý rok. Vlani bolo pre pandémiu a prísne protiepidemické opatrenia možné program zorganizovať len v online forme. „Po týchto obmedzeniach sme tak opäť s deťmi naživo. Štyri dni sme poctivo po poobediach nacvičovali program a v piatok sa s ním predstavili pred publikom,“ povedal Radovan Kianica, alias doktor Fifipierko. Záverečné predstavenie sa na rozdiel od minulosti konalo len pred veľmi malým publikom, ktoré tvoril personál psychiatrickej kliniky. „Sme radi, že aj v tejto pandemickej dobe sa  podarilo vystúpenie klaunov zrealizovať a umožniť deťom, aby sa mohli zapojiť do takýchto rehabilitačných činností. Je to veľmi nápomocné pri režimovej liečbe pacientov v detskom veku, u ktorých dochádza pod vplyvom pandémie k zhoršeniu zdravotného stavu. Chceme sa poďakovať, že sa to dalo za prísnych opatrení zrealizovať,“ uviedol primár kliniky MUDr. PhDr. Igor Hrtánek, PhD.

Návrat medzi deti si pochvaľovali aj medicínski klauni, aj keď ako prezradili, aj online forma mala pre nich isté čaro. „Bolo to plné emócií, radosti z práce a tvorivého procesu. Je výborné, že môžeme byť pri nich, keď sa tvorí, aby sme im mohli pomôcť. Zažiť atmosféru priamo je úplne iný pocit, ako keď sme sa videli cez obrazovku,“ dodal Radovan Kianica z o.z. Červený nos. Ako ďalej doplnil, na prvom programe Cirkusu Paciento po panedických opatreniach sa zišla výborná skupina detí. „Chceli pracovať, boli spolupatriční a jednotní. Pomáhali si a prispievali k tomu, aby sme sa mohli plne venovať tomu, na čo je cirkus zameraný. Na činnosť, ktorá je pre nich prínosom a zároveň obohatením, že sa niečo nové naučili. Nejde o výsledok, ale o proces.“ Terapeutický význam programu pri liečbe detí a dorastencov so psychickými problémami vyzdvihol aj primár Igor Hrtánek. „Príprava bola veľmi efektívna, vidno aj na ich zdravotnom stave, že práve takýto typ rehabilitácie im napomáha k uzdraveniu.“

 

04.02.2022

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.