Liečime najkomplikovanejšie diagnózy

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) porovnával zdravotnícke zariadenia na Slovensku. Univerzitná nemocnica Martin sa stala druhou najlepšou nemocnicou v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc. Ocenenie Nemocnica roka 2018 získala nemocnica v Banskej Bystrici, druhé miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov obsadila martinská nemocnica s neveľkým odstupom. Treťou v poradí je Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok, ktorá bola minulý rok na prvom mieste.

Prieskum ukázal, že Univerzitná nemocnica Martin má najspokojnejších pacientov, ktorí sa zároveň najmenej sťažujú. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou neeviduje ani jednu pokutu pre martinskú nemocnicu v rámci hodnoteného obdobia. Spokojní sú pacienti aj na martinskom urgentnom príjme, kde je čakacia doba v priemere najkratšia spomedzi veľkých štátnych nemocníc. Z prieskumu tiež vyplynulo, že martinská nemocnica má najnáročnejších pacientov po stránke klinickej a tiež finančnej. Pacienti prichádzajú do Martina s ťažkými diagnózami, ktoré sú aj finančne veľmi nákladné.

Podľa INEKO je zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať a vytvárať účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb, čo potom motivuje zdravotnícke zariadenia sa neustále zlepšovať.

Rebríček kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti bol zostavený na základe hodnôt 15 ukazovateľov v piatich hlavných oblastiach: spokojnosť pacientov, kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosť diagnóz, hospodárenie a transparentnosť. Posudzované bolo obdobie rokov 2014 až 2017 (so vzdialenejším rokom sa však váha hodnôt ukazovateľov znižuje).

 

8. 10. 2018

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.