Máme pôrodnicu s najlepšou starostlivosťou

 

Univerzitná nemocnica v Martine sa stala víťazom hodnotenia slovenských pôrodníc mamičkami i pôrodníkmi. V prieskume, ktorý od roku 2011 každoročne realizuje internetový magazín rodinka.sk, vyjadrilo tento raz svoj názor viac ako tritisíc mamičiek. Tie si najviac cenia možnosť prítomnosti sprevádzajúcej osoby pri pôrode, odbornosť zdravotníckeho personálu a vybavenie pôrodných sál.

Nemocnice zožali najväčšiu kritiku za slabú podporu skorého kontaktu matky s novorodencom. Podľa skúseností mamičiek deti nie v každom zdravotníckom zariadení prikladajú matke tesne po narodení a nezostávajú s nimi ani prvé dve hodiny po pôrode, kým sú na pôrodnej sále. Nedostatky vidia slovenské mamičky tiež v kvalite predpôrodnej prípravy a v podpore dojčenia. Všetky tieto aktivity sú však na Gynekologicko-pôrodníckej klinike UNM  a JLF UK samozrejmosťou. Novorodenca prikladáme na telo matky aj po sekcii, pričom počas cisárskeho rezu môže byť otec dieťaťa prítomný priamo v sále. Už niekoľko rokov je štandardom rooming-in, pri ktorom ostáva novorodenec po celý čas hospitalizácie po pôrode v spoločnej izbe s matkou. Nemocnica poskytuje na požiadanie, ako nadštandardnú službu, aj ubytovanie s partnerom v apartmánoch priamo na oddelení šestonedelia.

K prvenstvu martinskej nemocnice v spomínanom prieskume prispeli nemalou mierou aj  zdravotníci Neonatologickej kliniky, ktorá je špičkovým perinatologickým centrom. Ako na tlačovej konferencii usporiadanej pri príležitosti vyhodnotenia projektu Sprievodca pôrodnicami  uviedol prof. Jozef Višňovský, vďaka výbornej dlhoročnej spolupráci gynekológov s neonatológmi máme v Martine najlepšie výsledky perinatálnej úmrtnosti na celom Slovensku. Tie majú klesajúcu tendenciu a dlhodobo sa pohybujú medzi tromi až štyrmi promile. „Teší nás, že deti do 1000 gramov tu majú excelentnú starostlivosť. Významnú úlohu tu hrá centralizácia rizikových rodičiek. Viac ako 91 percent detí je centralizovaných a je im tak možné poskytnúť špeciálnu starostlivosť,“ uviedol pri preberaní ocenenia. Martinských gynekológov tiež teší, že v roku 2015 zaznamenali nárast pôrodnosti o takmer 300 pôrodov oproti roku 2014.

Na Slovensku pracuje 6 špecializovaných perinatologických centier - UN Bratislava Antolská, UNLP Košice Trieda SNP, UN Martin, FNsP Banská Bystrica, FNsP Nové Zámky, FNsP Prešov. Do ich starostlivosti sú  odosielané tehotné ženy s hroziacim predčasným pôrodom do 28. týždňa tehotenstva, s predpokladanou pôrodnou hmotnosťou novorodenca pod 1250 gramov, ale patria sem aj ženy vo vyššom gestačnom týždni so závažnými tehotenskými komplikáciami. Prevezenie tehotnej ženy do takéhoto centra sa v zdravotníctve nazýva centralizácia a práve vďaka existencii perinatologických centier sú lekári schopní účinne zabrániť úmrtiam novorodencov.

 

Bližšie informácie o samotnom prieskume a jeho výsledkoch sa dočítate na projektovom portáli www.sprievodcaporodnicami.sk

Znenie dotazníka aj s percentuálnym vyhodnotením odpovedí mamičiek nájdete na stránke:

http://tehotenstvo.rodinka.sk/sprievodca-porodnicami/vsetko-o-sprievodco...

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.