Minister Drucker podporuje zámer novej nemocnice

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker rokoval s dekanom Jesséniovej lekárskej fakulty profesorom Jánom Dankom a s vedením UNM o projekte novej univerzitnej nemocnice v Martine. Na oficiálnej návšteve ho sprevádzali generálny tajomník Služobného úradu MZ SR  Jozef Ráž a vedúci Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martin Smatana. Na stretnutí sa zúčastnil aj primátor Mesta Martin Andrej Hrnčiar.

Rokovaní na pôde JLF UK sa zúčastnili aj predstavitelia Európskej investičnej banky, ktorá by sa mohla podieľať na spolufinancovaní novej nemocnice. Na brífingu s médiami zároveň odznelo, že projekt novej nemocnice bude v blízkom čase predložený  do medzirezortného pripomienkového konania a následne na rokovanie vlády s cieľom vybudovať úplne novú Univerzitnú nemocnicu v Martine, ktorá by spĺňala najnovšie požiadavky na vzdelávanie, ale aj na vysokošpecializované pracoviská poskytujúce zdravotnú starostlivosť.

Nová univerzitná nemocnica by podľa doposiaľ zverejnených informácií mala byť vybudovaná na Malej Hore, v blízkosti Jesseniovej lekárskej fakulty a pôjde o investíciu vo výške 200 až 250 miliónov eur. „Na zámere výstavby novej nemocnice pracujeme s Jesseniovou lekárskou fakultou UK a martinskou nemocnicou už štyri roky, ale hľadali sme vhodný model, investíciu a zdroje. Očakávame, že výstavba tejto nemocnice by mohla byť dokončená na kľúč už do troch rokov“  uviedol na stretnutí s médiami minister zdravotníctva.

Generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Dušan Krkoška na stretnutí s médiami uviedol, že projekt novej nemocnice je reálny vďaka dlhoročnej úzkej spolupráci s Jesseniovou lekárskou fakultou. Podľa jeho slov by v novej nemocnici mali byť ošetrovaní najmä akútni pacienti a bude tam maximálne efektívne využívané každé lôžko. V súčasných priestoroch UNM by mala byť naďalej zabezpečovaná komplexná zdravotná starostlivosť o detských pacientov, o psychiatrických pacientov a o onkologických pacientov. Zvyšné lôžka by sa mali postupne zmeniť na paliatívne, ktoré sú určené pre dlhodobo chorých pacientov a na Slovensku je ich akútny nedostatok.

Dekan Jesseniovej lekárskej fakulty profesor Ján Danko, sa pre médiá vyjadril, že jeho zámerom je nielen poskytovať so špičkovou technológiou  vynikajúcu zdravotnú starostlivosť pacientom, ale zároveň dávať študentom lekárskej fakulty vzdelanie na úrovni dnešnej doby. „Ako vysokoškolský učiteľ a lekár, ktorý veľa precestoval, som vždy túžil, aby aj v Martine bolo zdravotnícke pracovisko, ktoré by sa približovalo k špičkovým svetovým nemocniciam. Verím, že s podporou ministerstva zdravotníctva, aj vlády sa v Martine podarí vybudovať nemocnicu, ktorá bude nad slovenské pomery,“ vyslovil pred novinármi.

Zámer vybudovať v Martine novú univerzitnú nemocnicu ocenil aj primátor mesta  Andrej Hrnčiar. Uviedol, že pôjde o najvýznamnejšiu investíciu nielen z hľadiska finančného objemu a zdravotnej starostlivosti, ale aj z hľadiska rozvoja medicínskej vedy a výskumu. Podľa jeho slov sa vďaka tomuto projektu z Martina stane univerzitné mesto vedy a výskumu.
 

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.