Nadácia Križovatka opäť pomáha

Nadácia Križovatka odovzdáva monitory dychu Babysense

Nadácia Križovatka v spolupráci so spoločnosťou KiK Textil a Non-Food s.r.o. tento rok darovala slovenským pôrodniciam a novorodeneckým oddeleniam 100 kusov monitorov dychu v hodnote 9 900,- EUR. 10 kusov pribudlo aj na Neonatologickú kliniku JLF UK a UNM.

Ide o monitory dychu s názvom Babysense 2 Pro, ktorých účelom je upozorniť ošetrujúci personál alebo rodičov v domácich podmienkach na zastavenie dychu trvajúce dlhšie ako 20 sekúnd. Tieto monitory sú účinnou prevenciou syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Prístroj Babysense disponuje možnosťou eliminovať ohrozenie novorodenca na minimum nakoľko spoľahlivo kontroluje dýchanie novorodenca. Špecifikom monitoru je intenzívny zvukový a svetelný signál, ktorý upozorňuje na zastavenie dychu. „Tieto monitory používame nielen u chorých novorodencov, ale aj u zdravých, ktorí sú na oddelení rooming-in spolu s matkami. Tie sú vďaka monitorom Babysense oveľa pokojnejšie,“ tvrdí prednosta Neonatologickej kliniky JLF UK a UNM prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc.

Neonatologická klinika v Martine rodičom umožňuje zapožičanie prístroja aj do domáceho užívania. „Škála dôvodov, kedy sa rodičom odporúča prenajať si monitor dychu, je široká. Ak ide o nezrelé dieťa, ak sa vyskytol syndrómom náhleho úmrtia u súrodenca, ak má dieťa  chronické pľúcne ochorenia. Časť rodičov si zadovažuje monitor aj preventívne,“ tvrdí prof. Zibolen a dodáva, že dnes už nie je problém zakúpiť si svoj vlastný monitor. Univerzitná nemocnica v Martine mesačne sprostredkuje zapožičanie priemerne 20 kusov monitorov na dobu pol roka. Vo veľkej väčšine ide o malých pacientov, ktorí boli hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla v roku 2008 s cieľom pomáhať deťom ohrozeným „Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat“ (SIDS). Zámerom nadácie je postupne vybaviť monitormi dychu všetky novorodenecké oddelenia na Slovensku. „Sme radi, že môžeme byť súčasťou tejto činnosti. Projekt nás okamžite oslovil aj kvôli tomu, že našimi zákazníkmi sú predovšetkým mamičky s deťmi a týmto im môžeme aspoň časť ich podpory vrátiť späť,“ vysvetľuje Martin Šatný, konateľ spoločnosti KiK Textil a Non-Food s.r.o.

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.