Nemocnica ďakuje všetkým, ktorí v čase pandémie pomáhajú

Dar - ozónový čistič vzduchu

Zložitá situácia v čase pandémie nového koronavírusu ukázala, že ľudia sa dokážu v náročnom období spojiť, aby si mohli navzájom pomôcť. Mnohí dobrovoľníci, väčšie aj menšie firmy alebo jednotlivci sa rozhodli v týchto zložitých časoch nezištne pomôcť aj Univerzitnej nemocnici Martin. Nemocnica si váži každú jednu pomoc. Najmä pre zdravotnícky personál, ktorý pracuje v tzv. červených zónach, je takáto forma podpory dnes veľmi dôležitá. "Našlo veľa dobrovoľníkov, ktorí nášmu personálu ušili a darovali bavlnené ochranné rúška. Takáto reakcia verejnosti nás veľmi pozitívne prekvapila. Vážime si ich solidaritu a ochotu pomôcť. Tiež nás kontaktovali obchodné reťazce, ktoré dodávajú zdravotníkom čerstvé ovocie. Pomoc ponúkli aj výrobcovia nápojov, ktorí dodávajú sladené sýtené nápoje a minerálne vody na zabezpečenie pitného režimu na najviac exponovaných pracoviskách. Okrem toho sa ozval aj rad väčších či menších firiem, ktoré prispeli finančne na zakúpenie zdravotníckej techniky," informovala hovorkyňa UNM Katarína Kapustová.

Od martinského Rotary Clubu dostala Univerzitná nemocnica Martin ozónový čistič vzduchu a 200 kusov ochranných štítov tváre pre zdravotníkov. "Takúto pomoc si nesmierne ceníme. Ozonátor vzduchu bude slúžiť na dezinfekciu priestorov, najmä izieb pre pacientov. Veľmi nám pomôžu aj ochranné štíty tváre. Zásoby osobných ochranných pomôcok sa snažíme neustále dopĺňať. Pri štítoch je výhoda, že sú sterilizovateľné, dokážu sa tak použiť viackrát," uviedol generálny riaditeľ martinskej nemocnice MUDr. Dušan Krkoška, PhD., M.B.A. Ochranné štíty začala vyrábať spoločnosť KraussMaffei Technologies, ktorá má závod pri Martine, operatívne po tom, čo sa stali nedostatkovým tovarom. "Myšlienka vznikla asi dva týždne dozadu. Oslovili nás ľudia, ktorí majú s tlačou ochranných štítov na 3D tlačiarňach skúsenosti. Keďže naša spoločnosť patrí medzi jedných z najväčších výrobcov vstrekovacích lisov na svete, s technológiou nebol problém," vysvetlil Martin Štěpánek, generálny riaditeľ KraussMaffei Technologies. Za týždeň dokázali spustiť hromadnú výrobu a dnes sú schopní vyrobiť za deň 20-tisíc ochranných štítov a pokryť tak potreby celého Slovenska. "Keďže som členom martinského klubu Rotary, rozhodli sme sa, že štíty podarujeme Univerzitnej nemocnici Martin. A určite to nebude jednorazová záležitosť," dodal Martin Štěpánek. "Martinský Rotary Club pomohol Univerzitnej nemocnici Martin už aj viackrát v minulosti. Ceníme si každú jednu pomoc, najmä v tejto zložitej situácii. Dostali sme ju už od rôznych darcov. Pomocnú ruku sa rozhodli podať nie len firmy, ale aj jednotlivci, ceníme si to" dodal generálny riaditeľ UNM Dušan Krkoška.

So zdravotníckou technikou sa Univerzitnej nemocnici Martin rozhodla pomôcť aj Nadácia KIA Motors Slovakia zakúpením  4 kompaktných pojazdných anestaziologických prístrojov s ventilátormi v hodnote viac ako 140-tisíc eur. Pre zamestnancov nemocnice bolo veľmi príjemným prekvapením aj ďakovný odkaz od športových fanúšikov, ktorý sa objavil na vonkajšom oplotení areálu. Darcovia, ktorí pomáhajú nemocnici, pribúdajú každý deň. Ich zoznam nemocnica na svojej webovej stránke denne aktualizuje.

Nový anestaziologický prístroj s ventilátormi na operčnej sále

Nový anestaziologický prístroj s ventilátormi

28.04.2020

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.