Nemocnica u medvedíka

Neonatologická klinika UNM a JLF UK  zorganizovala pri príležitosti Medzinárodného dňa detí v soboru 27. mája v areáli futbalového ihriska v Dražkovciach netradičné stretnutie svojich bývalých, pôvodne kriticky chorých pacientov. Pozvanie prijalo približne 90 detí, ktoré sa narodili v martinskom perinatologickom centre predčasne s hmotnosťou nižšou ako 1500 gramov a dnes sú z nich deti vo veku 3-8 rokov. Prišli v sprievode svojich rodičov, súrodencov a mnohí aj starých rodičov. Spolu viac ako 300 ľudí s rôznymi očakávaniami. 

Hospitalizácia kriticky nedonosených detí trvá niekoľko týždňov i mesiacov. Tieto deti aj ich rodičia sa na dlhý čas stávajú  súčasťou života zdravotníckeho personálu, ktorý sa o nich stará. Novorodeneckí lekári a sestry sa zase stávajú dočasne členmi  ich rodín. Stretnutie bolo príležitosťou pre rodičov podeliť sa o radosti a úspechy, ktoré deti od svojho narodenia dosiahli. Zdravotníkom poskytlo spätnú väzbu, ktorá je dôležitá v napredovaní pri ich práci. Podporili a utužili sa obojstranné priateľské vzťahy, ktoré vznikli v minulosti počas hospitalizácie tesne po pôrode. Z nedonosených drobcov sú dnes šikovní škôlkari a školáci a málokto by pri pohľade na nich uveril, že nemali práve najlepší štart do života.

Športové ihrisko sa zmenilo na „Nemocnicu u medvedíka“, kde malí i väčší zvedavci liečili plyšových medveďov, ktorí boli figurantmi pri ošetrovaní zranení, ale aj nácviku poskytovania prvej pomoci. Odvážlivci si mohli vyskúšať, ako rozozvučať sirény sanitky záchrannej zdravotnej služby Falck, ktorá bola partnerom podujatia. Deti si pozreli interiér sanitky, s pomocou macka Miška sa naučili základy oživovania. Medvedíkov resuscitovali  s mimoriadnym zanietením a odhodlaním. V  oddelení chirurgie ošetrovali medvedíkovi labky, vyskúšali si chirurgické rukavice, čiapku i masku. Na internom a gastro oddelení zvládli úlohy so striekačkami a dozvedeli sa veľa zaujímavostí o ovocí. V zubnej ambulancii modelovali zúbky a na kožnom im zručné ruky sestričiek veselo pomaľovali tváre. Šikovní röntgenisti im zhotovili spomienkové fotografie.

Po absolvovaní všetkých úloh dostali deti perníkovú medailu a darčeky. Svoju prácu so štvornohými pomocníkmi predstavili  aj príslušníci zo Zboru väzenskej a justičnej stráže v Sučanoch. Ukážka výcviku služobných psov sa stretla so spontánnou odozvou, najmä keď deti pomáhali chytať zlodeja. Bodkou za podujatím bol veselý interaktívny príbeh  o mačičke a psíčkovi.  Radosť zo stretnutia bola neprehliadnuteľná a mali ju nielen deti, ale aj dospelí. Bola viditeľná pri mnohých osobných kontaktoch personálu kliniky s deťmi i s rodičmi. Stisky rúk a objatia dopĺňali spoločné fotografie.  A čo bolo najdôležitejšie, deti ukázali, že hoci to mali po narodení veľmi ťažké, môžu viesť plnohodnotný život, byť šťastné, šikovné a úspešné ako všetky ostatné.

Poďakovanie za originálny nápad a  organizáciu podujatia patrí pracovníkom Neonatologickej kliniky v Martine, ich rodinným príslušníkom a veľká vďaka za podporu a spoluprácu prináleží sponzorom podujatia, bez ktorých by ho nebolo možné zorganizovať- Pomoc novorodencom severného Slovenska, n.f., Falck Záchranná a.s., Lidl Slovenská republika v.o.s., OZ Malíček, Nestlé Slovensko s.r.o., HIPP Czech, s.r.o., OZ Dobrý pastier, MŠ Košťany nad Turcom,  Mikron Slovakia s.r.o., AJP – Tech s.r.o., Happy Atrakcie, Dobroslav Fúčela, Igor Pĺž. A  Zboru väzenskej a justičnej stráže.

 

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.