Nemocnicu navštívila predsedníčka výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková

Na pôde UNM sa dnes rokovalo o perspektívach a možnostiach financovania projektu novej univerzitnej nemocnice v Martine z Plánu obnovy a odolnosti. Pozvanie prijala predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková, poslanci NR SR Monika Kavecká, Milan Kuriak, Peter Vons, Igor Hus, županka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurínová a riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková. Stretnutie inicioval poslanec mestského zastupiteľstva v Martine Michal Uherčík a Martina Antošová, vedúca projektového tímu novej univerzitnej nemocnice v Martine.

Hostí oboznámili s aktuálnym stavom prác členovia projektového tímu novej univerzitnej nemocnice v Martine Martina Antošová a Ľubomír Pepucha. „Všetci si uvedomujeme, že nemocnicu v Martine treba postaviť. My sme ju začali plánovať bez ohľadu na to, či sme vedeli, že raz bude možnosť čerpať prostriedky z Plánu obnovy a sme pripravení projekt zrealizovať“ povedala novinárom Martina Antošová. „Som rada, že tu dnes bola aj pani Bittó Cigániková ako šéfka zdravotníckeho výboru a videla projekt tak, ako ho vidíme my. Verím, že uverila v jeho realizovateľnosť“ dodala. Antošová zároveň verejne poďakovala všetkým, ktorí za martinským projektovým tímom stoja.

Jana Bittó Cigániková, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo verejne uznala, že
zástupcovia martinskej nemocnice a jej podporovatelia vedú spravodlivý a oprávnený boj za podporu projektu. „Ja sa snažím na veci pozerať cez dáta, rozhodovanie na ich základe je najspravodlivejšie. Urobila som dobre, že som sem prišla, pretože tu som si overila, jednotlivé dáta a čísla“ povedala Cigániková pre médiá. „Podľa mňa, to, kam pôjdu peniaze z Plánu obnovy, by nemalo závisieť od toho, kto nemocnicu vlastní. Ani od politického rozhodnutia, ani od programového vyhlásenia vlády. Jediné, na čom by malo záležať, je osoh pre občanov“ uviedla.

Cigániková zdôraznila pred novinármi viacero faktov, ktoré hovoria v prospech výstavby novej univerzitnej nemocnice v Martine. „Musíme sa predovšetkým pozrieť na to, či je nemocnica v súlade s optimalizáciou siete nemocníc, ktorú sme schválili. Martinská nemocnica toto jednoznačne spĺňa. Druhým faktorom je case mix index, ktorý hovorí o komplikovanosti prípadov v nemocnici, komplikovanosti pacientov. Martinská nemocnica má druhý najvyšší case mix index na Slovensku, nad ňou je už len banskobystrická nemocnica. Dáta hovoria jednoznačne v prospech martinskej nemocnice.“ Ďalej uviedla, že dôležitým údajom je pripravenosť projektu. „Čo som sa informovala, tak martinská nemocnica ho má najprepracovanejší zo všetkých štátnych a krajských nemocníc, ktoré sú zatiaľ k dispozícii.“ Podporiť martinskú nemocnicu z Plánu obnovy má na základe dokázateľných z dát,  podľa slov poslankyne Cigánikovej, zmysel.

Poslankyňa NR Jana Bittó Cigániková na tlačovej konferencii v UNM zverejnila, že existujú dva názorové prúdy na to, čo by malo byť prefinancované z Plánu obnovy. „Minister Lengvarský podporuje to, aby šli Rázsochy, Martin a dve regionálne nemocnice. Najväčšia diskusia je o Humennom a Rimavskej Sobote. Iný názor v rámci vlády hovorí o podpore Rázsoch, Trnavy a Prešova. Obidva póly sú legitímne.“ Ako Cigániková zdôraznila, je potrebné sa rozhodnúť. „Tlačí nás čas a môže sa stať, že o tieto peniaze prídeme, pretože sa nebudú stíhať termíny. Martinská nemocnica je termínovo pripravená najlepšie ako môže.“
 

Erika Jurínová, županka žilinského kraja, povedala na tlačovej konferencii, že debata o tom, ktorá nemocnica sa z plánu obnovy postaví, je na stole už nejaký čas. „Vnímame potrebu novej martinskej nemocnice, hlavne z dôvodu zabezpečenia kvalitnejšej a modernejšej zdravotnej starostlivosti. Po tomto stretnutí, na ktorom sa zodpovedali mnohé nejasné otázky aj prekrútené fakty, nemáme absolútne žiadnu pochybnosť v tom, či má táto nemocnica naozaj pripravený projekt na výstavbu z Plánu obnovy.“ Ako ďalej dodala, stavbu martinskej nemocnice bude žilinská župa podporovať. „Za Žilinský samosprávy kraj máme pripravené aj ďalšie stretnutia, aby sme vedeli dať argumenty tým, ktorí tvrdia, že táto nemocnica nemá šancu byť postavená.“

10.6.2022
 

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.