Ocenenie za inovácie v zdravotníctve

Odborný týždenník Zdravotnícke noviny a zdravotná poisťovňa Dôvera oceňovali lekárov, ktorí sú nositeľmi medicínskeho pokroku a v roku 2017 zrealizovali 10 najunikátnejších operácií na Slovensku. Medzi laureátmi bol prednosta Kliniky hrudníkovej chirurgie JLF UK a UNM docent MUDr. Anton Dzian, PhD, ktorý vyzdvihol získané ocenenie ako silnú motiváciu a profesionálne uznanie.

Udeľovanie prestížneho ocenenia „TOP inovácie v zdravotníctve“ sa uskutočnilo na konferencii Slovenské zdravotníctvo 2017. Z množstva nominovaných zdravotníckych výkonov a operácií zrealizovaných v slovenských nemocniciach boli na základe verejného elektronického hlasovania vybraní 11 lekári. V rebríčku ocenených získal čestné miesto hrudníkový chirurg doc. Anton Dzian, ktorý so svojim operačným tímom pacientke so zhubným nádorom odstránil postihnutú časť hrudnej kosti a nahradil ju titánovým implantátom zhotoveným technológiou laserového sinterovania práškovej zliatiny titánu. Ide o takzvanú 3D tlač, ktorá umožňuje zhotoviť implantát pacientovi na mieru. Špecifickou vlastnosťou implantátu je pevnosť a ľahkosť. Vysoká odolnosť voči nárazom a lomu zároveň garantuje ochranu vnútorných orgánov pacienta.

Výroba originálnej náhrady hrudnej kosti trvala biomedicínskym inžinierom zo spoločnosti CEIT Biomedical Engineering v Košiciach približne dva týždne. Operácia sa uskutočnila 15. februára 2017 na Klinike hrudníkovej chirurgie v Univerzitnej nemocnici v Martine. Trvala dve a pol hodiny a okrem chirurgického tímu sa jej zúčastnili aj biomedicínski inžinieri, ktorí vyrábali 3D implantát. Pacientka znášala titánový implantát bez negatívnych prejavov a po desiatich dňoch sa plne začlenila do bežného života. „Je to aj zásluha biomedicínskych inžinierov, ktorí implantát vyrobili a bez ktorých by sa operácia neuskutočnila. Nomináciu si veľmi vážim a ďakujem všetkým, ktorí za našu operáciu hlasovali,“ uviedol na margo ocenenia doc. Dzian.

V martinskej nemocnici spolupracujú s medicínskymi inžiniermi od roku 2015.  Na mieru zhotovený 3D implantát už použili aj pri neurochirurgickej operácii pacienta s devastačným poranením lebky a pri náhrade časti sánky u detského pacienta.

Ocenený Doc. MUDr. Anton Dzian, PhD. je atestovaný hrudníkový chirurg, krajský odborník pre VÚC Žilina a Banská Bystrica v odbore hrudníková chirurgia, člen European Society of Thoracic Surgeons a vysokoškolský učiteľ. Kooperuje na viacerých výskumných projektoch zameraných na karcinóm pľúc a pľúcne metastázy. Je autorom a spoluautorom mnohých odborných prác publikovaných v domácich a zahraničných odborných časopisoch. 

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.