- Hlavná stránka
- O nás
- Poslanie a súčastnosť
- Zriaďovacia listina
- História
- Manažment
- Hlavní odborníci MZ SR
- Etická komisia
- Systém manažérstva kvality
- Darcovia
- Dobrovoľnícka služba
- Duchovná služba
- ZŠ pri UNM
- Organizačná štruktúra
- Plán rodovej rovnosti
- Ekonomika a legislatíva
- Medicínske pracoviská
- Pacienti
- Médiá
- Odborná verejnosť
- Kariéra
- Pýtate sa
- Kontakt
Oddelenie cievnej chirurgie
O nás
- Profil pracoviska
- Liečba
- Diagnostika
- Operačné výkony
- Pedagogická činnosť
- Výskumné projekty
- Osobnosti
- Oznamy
- Kontakty
Oddelenie cievnej chirurgie
Profil pracoviska
1. O NÁS
Oddelenie cievnej chirurgie UNM zabezpečuje celé spektrum špeciálnej zdravotnej starostlivosti v odbore cievnej chirurgie pre základný región Turca a Žiliny. Na 21 lôžkach sú poskytované diagnostické a terapeutické cievnochirurgické výkony zodpovedajúce úrovni odborného pracoviska univerzitnej nemocnice.
Liečba
V ambulantnej aj v ústavnej forme je naše pracovisko zamerané na chirurgické akútne aj chronické ochorenia brušnej aorty, tepnového systému končatín, krku, brušných orgánov a kompresívne cievne syndrómy, ako aj na chirurgickú liečbu povrchových a hlbokých žilových ochorení. Významnou súčasťou je aj komplexná liečba diabetickej nohy, vytváranie cievnych prístupov pre dialýzu a riešenie poranení cievneho systému. V spolupráci s angiointervenčným pracoviskom RDG kliniky poskytujeme možnosť hybridnej a endovaskulárnej liečby uvedených ochorení.
Diagnostika
Je založená na úzkej spolupráci s RDG klinikou, ktorá realizuje neinvazívne a invazívne zobrazovacie techniky. USG, CTA, MRA, DSA. Diagnostické možnosti oddelenia spočívajú v dopplerovskom meraní segmentálnych tlakov a indexov a v USG vyšetrení.
Operačné výkony
- Operácie ischemickej choroby aorty a tepien dolných a horných končatín na všetkých anatomických úrovniach v chronickom aj akútnom štádiu
- Operácie tepien zásobujúcich mozog - karotické endarterektómie a operácie subclavian steal syndrómu
- Operácie aneuryziem brušnej aorty a aneuryziem končatinových tepien
- Zabezpečenie cievnych prístupov pre dialýzu formou primárnych a sekundárnych AVF na HK aj DK , implantácie permanentných dialyzačných katétrov
- Operácie kompresívych cievnych syndrómov - syndróm hornej hrudnej apertúry, syndróm kompresie tr. Coeliacus
- RFA a chirurgickú liečbu chronickej žilovej nedostatočnosti - varixov
- Operačnú liečba poranení cievneho systému
- V spolupráci s RDG klinikou kombinované chirugicko-endovaskulárne (hybridné) výkony
- Autotransplantáciu kmeňových buniek pri kritickej končatinovej ischémii
Informácie pre pacientov pred operačným zákrokom
- Informácie pred operáciou kŕčových žíl
Operáciou sa odstránia žilové rozšírenia - vydutiny (varixy). Pooperačný priebeh je individuálny.
Príprava na zákrok
Pacient prichádza na hospitalizáciu do ambulancie CCH (suterén, 4.pavilón) o 8:00 hod. So sebou si prinesie kompletnú zdravotnú dokumentáciu, výsledky predoperačných vyšetrení (interné a ARO predoperačné vyšetrenie), lieky ktoré pravidelne užíva a hygienické pomôcky. V prípade, že nie sú iné kontraindikácie (akútna infekcia, teplota, herpes, iné...) pacient je uložený na nemocničné lôžko na chirurgickom oddelení. Ošetrujúci lekár prijme pacienta a v spolupráci so stredným zdravotníckym personálom pripravia k operačnému výkonu.
Ako zákrok prebieha
Výkon je realizovaný v celkovej alebo regionálnej anestézii. Druh anestézie je vybraný anestéziológom po rozhovore s pacientom. Operačný výkon trvá približne 1-1,5 hodiny. Typ operácie určuje operatér. Na našom pracovisku realizujeme dva typy operácie. Šetrnejší endovaskulárny (vnútrocievny) a klasický typ operácie kŕčových žíl.
Endovaskulárny typ operácie – RFA - rádiofrekvenčná ablácia
Princípom je aplikácia vysokej teploty priamo vo vnútri chorého kmeňa povrchovej žily. Do patologicky zmenenej (chorej) žily sa pod ultrazvukovou kontrolou cez malý vpich v koži zavedie katéter, ktorý je spojený s generátorom produkujúcim rádiofrekvenčnú energiu. Dávkovanie je veľmi presné, rádiofrekvenčná energia zahrieva žilovú stenu na 120 stupňov a tým chorú žilu zvnútra poškodí tak, že žila sa okamžite uzatvára. Výkon sa realizuje v lokálnej anestézii, celý priebeh žily je opichnutý studeným roztokom s lokálnym anestetikom, ktorý ochráni okolité tkanivo a zabezpečuje bezbolestný priebeh.
Výhody tohto miniinvazívneho výkonu sú:
- Vykonávanie v lokálnej anestézii
- Menší výskyt krvných výronov
- Minimálne množstvo pooperačných jaziev
- Zníženie bolestivosti po výkone
- Pacient môže chodiť hneď po skončení zákroku
- Krátka doba rekonvalescencie
- Absencia bolestivého rezu v slabine
Klasický typ operácie
Princípom je chirurgické odstránenie postihnutých povrchových žilových kmeňov a kŕčových žíl. Spravidla má pacient rez v slabine a jednotlivé drobné rezy podľa lokalizácie kŕčových žíl. Rozsah výkonu je individuálny. Výkon sa realizuje v celkovej resp. spinálnej anestézii. Druh anestézie je určený anesteziológom.
Po operácii má pacient kľud na lôžku, v prípade endovaskúlárneho ošetrenia so súčasnou sklerotizáciou by mal naopak čo najviac chodiť. Pooperačne môžu pretrvávať opuchy a modriny, ktoré sa vstrebávajú dlhodobejšie. Pacient je spravidla prepustený nasledujúci deň do domáceho liečenia s nutnosťou nosenia kompresívnej bandáže operovanej končatiny. Stehy po operácii sa odstraňujú na 10. - 14. pooperačný deň. Práceneschopnosť trvá približne 2 týždne, ale je to individuálne - závisí to od náročnosti práce, ktorú pacient vykonáva.
Doplňujúce informácie
Na zákrok sa pacient dostaví v dobrom zdravotnom stave s výpisom zo zdravotnej dokumentácie od obvodného lekára. 5 - 6 týždňov pred zákrokom je potrebné vysadiť hormonálnu antikoncepciu, z dôvodu zníženia pooperačného rizika tromboembolickej choroby. 5 dní pred operačným výkonom už neužívať nesteroidné antireumatiká a anopyrín. Konkrétne odporučenie možno konzultovať s lekárom, ktorý indikuje operačný výkon. Operačný výkon nie je na OCCH UNM spoplatnený, výnimkou sú pacienti bez zdravotného poistenia.
Sklerotizácia varixov
Sklerotizácia je vykonávaná len vrámci operačného výkonu, či už endovaskulárneho alebo klasického. Sklerotizačnou metódou odstránime menšie metličkovité, sieťovité alebo väčšie, vakovite rozšírené povrchové žily a žilky na dolných končatinách.
Najtenšou vyrábanou ihlou sa Vám do žíl podáva roztok, ktorý poškodí vnútornú výstelku žilovej steny a za sprievodných príznakov zápalového procesu sa po určitom čase celý sklerotizovaný úsek zmení v neviditeľný, tenký fibrózny pruh.
Výkon je málo bolestivý a podľa vyjadrenia viacerých pacientov, nevyžaduje podávanie žiadnych bolesť utišujúcich liekov. Podávaná látka je minimálne alergénna. Množstvo podávanej látky v jednom sedení je 5 ml (1 ampulka). Toto množstvo je absolútne bezpečné, bez výskytu nežiaducich komplikácií (hlavne najvážnejšej komplikácie – hlbokej žilovej trombózy). V jednom sedení vysklerotizujeme spravidla len jednu končatinu v určenom rozsahu. Výkon Vás neobmedzuje v realizovaní bežných činností v pracovnom ani osobnom živote.
Po výkone musíte čo najviac chodiť po chodbe oddelenia - vždy pod dozorom zdravotníckeho personálu. Prineste si preto na výkon pohodlnú obuv.
- Informácie pred našitím cievneho prístupu pre hemodialýzu
Vážený pacient,
nefrológ Vám diagnostikoval konečné štádium chronického zlyhania obličiek. Chronické zlyhanie obličiek je stav, keď je funkcia obličiek znížená do takej miery, že obličky nie sú schopné udržiavať primerané zloženie vnútorného prostredia organizmu ani za pokojových podmienok , napriek špeciálnym diétnym a liečebným opatreniam. Funkciu Vašich obličiek musí nahradiť iná metóda. V súčasnosti poznáme tri rôzne liečebné metódy: hemodialýza, peritoneálna dialýza a transplantácia obličky.
Najčastejšie odporúčanou metódou býva hemodialýza. Je to vlastne „mimotelové čistenie krvi", ktoré sa vykonáva pomocou dialyzačného prístroja, „umelej obličky“. V úvode každej hemodialýzy sa do fistuly zavedú dve ihly, z ktorých jedna odvádza krv do dialyzačnej kapiláry s umelou membránou, kde sa krv čistí od odpadových látok a vody. Druhou ihlou sa takto očistená krv vracia späť pacientovi. Liečba dialýzou trvá spravidla 4 až 5 hodín a vykonáva sa 2, alebo 3 krát týždenne. Na to je nevyhnutné vytvorenie cievneho prístupu, čo je chirurgický zákrok. Preto ste boli odoslaní na Oddelenie cievnej chirurgie (OCCH). Podľa stavu Vášho cievneho systému (žily a tepny na horných resp. dolných končatinách) ako aj výkonnosti Vášho kardiovaskulárneho systému cievny chirurg vyberie pre konštrukciu cievneho prístupu buď:
- zhotovenie tepnovo-žilovej spojky, t.j. artério – venóznej fistuly (AVF) , alebo
- dlhodobý katéter vnútri jednej z veľkých žíl: vnútornej krčnej alebo podkľúčnej alebo stehennej žily – permkat.
Pre úplnosť uvádzame aj ďalšiu možnosť:
- zavedenie katétra do dutiny brušnej pre potreby peritoneálnej dialýzy
Pred operáciou je potrebné realizovať základné krvné odbery u svojho nefrológa, ktorý s pacientom zároveň odošle základné predoperačné vyšetrenie. Výkon trvá približne 60 minút (je to individuálne), realizuje sa počas krátkodobej hospitalizácie na OCCH.
Zhotovenie artério – venóznej spojky, fistuly (AVF)
Cievna spojka sa vytvorí na operačnom sále, v lokálnom znecitlivení chirurgickým spojením tepny s povrchovou žilou. Najčastejšie to býva na zápästí nedominantnej hornej končatiny, resp. v lakťovej jamke alebo inde na horných alebo zriedkavo i na dolných končatinách. Po operácii je dôležité nestláčať miesto fistuly a dodržiavať dôslednú hygienu.
Dlhodobý katéter vnútri jednej z veľkých žíl (permkat)
Permanentný katéter (permkat) je ohybná trubička dlhá približne 19- 27 cm. Permkat zavádza chirurg na operačnom sále, vpichom v lokálnom znecitlivení, pod dozorom anesteziologa, ktorý sleduje Vaše vitálne funkcie (tlak krvi, pulz, okysličenie...). Pre Vašu bezpečnosť, cievu, do ktorej sa vkladá permkat (najčastejšie na krku, alebo v slabine) vyhľadáme pod sono kontrolou a polohu konca katétra overíme röntgenovým prístrojom.
Na vnútornom konci katétra, umiestnenom na hranici hornej dutej žily a pravej predsiene srdca sú otvory umožňujúce prietok krvi von a dnu do dialyzačného prístroja. Fixovanie katétra na správnom mieste zabezpečujú kožné stehy a bariéru proti prieniku infekcie z kože zaisťuje manžeta obkružujúca permkat, ktorá je umiestnená pod kožou. Katéter je dôležité udržiavať v čistote.
- Informácie pred operáciou uzáverových ochorení končatinových tepien
Chronická ischémia (nedostatočné prekrvenie) dolných končatín, ktorej výskyt narastá paralelne so starnutím populácie, patrí medzi najčastejšie príčiny chorobnosti a úmrtnosti. Spomedzi príčin uzáverov zohráva dominantnú úlohu ateroskleróza. Zúženie až uzáver tepny vo veľkej časti prípadov sa stupňuje k natoľko závažnému postihnutiu, že vedie k vzniku kritickej končatinovej ischémie .
Rozsah, nestabilita, rýchlosť postupu uzáverového ochorenia, prítomnosť cukrovky a ďalších rizikových faktorov, vedie k prudkému zhoršeniu klinického obrazu. Na druhej strane kompenzácia ischémie kolaterálnym (bočným) obehom modifikuje klinický priebeh a prejavy chronickej končatinovej ischémie. Paleta prejavov je preto veľmi široká od asymptomatických foriem (bez klinickej manifestácie) cez klaudikačné štádium rôznej závažnosti (toto štádium je spojené s kŕčovitými bolesťami vo svaloch dolných končatín pri chôdzi, vyžadujúcimi niekoľkominútový odpočinok) až po rôzne podoby kritickej končatinovej ischémie. O rozsahu uzáverového ochorenia nás informujú popri klinickom vyšetrení zobrazovacie vyšetrenia – ultrazvuk, počítačová tomografická angiografia alebo klasická angiografia – digitálna substrakčná angiografia.
Diabetici tvoria 30 až 80% pacientov s kritickou končatinovou ischémiou. Výskyt kritickej končatinovej ischémie narastá so stúpajúcim vekom. Fajčenie štvornásobne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku uzáverového ochorenia končatinových tepien, pričom silní fajčiari majú zvýšenú pravdepodobnosť vysokej amputácie. Kombinácia cukrovky a fajčenia je preto smrtiaca a mimoriadne ohrozuje pacienta.
Pacienti bez prejavov ochorenia alebo s klaudikáciami (bolesťami len pri chôdzi) vyžadujú spravidla medikamentovú liečbu a režimové opatrenia, ktoré sú zacielené na minimalizáciu rizikových faktorov. Súčasťou tejto liečby je optimálna medikamentová liečba, ktorej zloženie je dané medzinárodnými odporúčaniami. U závažnejších štádií periférneho artériového ochorenia musia byť cievni špecialisti detailne informovaní o indikačných zásadách a dodržiavať odporúčania o tom, ktoré typy postihnutia (lézií) sú vhodné pre intervenčnú resp. operačnú - chirurgickú revaskularizáciu (informujú nás o tom zobrazovacie vyšetrenia – ultrazvuk, počítačová tomografická angiografia alebo klasická angiografia – digitálna substrakčná angiografia).
Typy operačných výkonov, revaskularizácia
Cieľom chirurgickej revaskularizácie (obnovenia prekrvenia) končatinovej ischémie je zabezpečenie adekvátneho prekrvenia, ktoré umožní obnovenie funkčnosti končatiny. K dispozícii musí byť vhodný pacientov žilový štep a dostatočné odtokové pomery na periférii tepnového riečiska. Optimálny manažment končatinovej ischémie často vyžaduje hybridný alebo kombinovaný postup (v oboch ide o kombináciu otvorenej – chirurgickej a endovaskulárnej rekonštrukcie). Prichádza do úvahy najmä v prípadoch, kedy potrebujeme zabezpečiť prítok krvi do dolných končatín z centrálnych oblastí.
Chirurgické rekonštrukcie.
Možnosti zahŕňajú žilový bypas (premostenie), bypas s použitím umelej cievnej protézy, endarterektómiu (vylúpnutie aterosklerózou postihnutej vnútornej vrstvy tepny), alebo hybridnú procedúru (kombinácia otvorenej operácie s intervenciou). Lokalizácia uzáverov určuje rozsah operačnej rekonštrukcie. Rekonštrukciu uskutočňujeme buď v panvovej oblasti alebo pod trieslom (slabinou) na samotnej dolnej končatine.
Chirurgická stratégia musí vziať do úvahy:
- Distribúciu uzáverového procesu na tepnách dolných končatín (informujú nás o ňom zobrazovacie vyšetrenia – ultrazvuk, počítačová tomografická angiografia alebo klasická angiografia – digitálna substrakčná angiografia).
- Stav srdcovo cievneho aparátu a iné pridružené závažné ochorenia, konštitúciu pacienta, povahu a typ prípadných predchádzajúcich brušných a končatinových operačných výkonov.
- Kvalitu krvného prítoku (inflow) a odtoku (outflow) a dostupnosť kvalitnej vlastnej žily (štep).
- Cievny chirurg musí revaskularizačný výkon „ušiť na mieru pacienta“. Niekedy je účelné posunúť zdroj prítoku smerom do periférie a odtoku smerom centrálnym použitím endovaskulárnych techník, prípadne endarterektómie.
Bypasy v oblasti brušnej aorty a panvových tepien
Bypasy v oblasti brušnej aorty a panvových tepien robíme pri rozsiahlych uzáveroch týchto tepien. V takýchto prípadoch sa neodporúča riešiť ischémiu primárne endovaskulárne vzhľadom na neuspokojivé dlhodobé výsledky. Takéto rozsiahle lézie majú lepšie dlhodobé výsledky po chirurgickej liečbe, preto endovaskulárnu terapiu tu možno indikovať len vo vysoko rizikových prípadoch. Pri kompletnom uzávere aorty alebo obojstrannom postihnutí panvových tepien je rekonštrukciou voľby aortobifemorálny bypas (premostenie uzáverov na aorte prípadne panvových tepnách umelou cievnou protézou, ktorej horný koniec sa našíva na aortu a dva dolné konce sa našívajú na stehnové tepny. Tento tzv. Y-bypas má excelentné dlhodobé výsledky. Pri jednostrannom postihnutí panvovej tepny možno pristúpiť k iliofemorálnemu (prepojenie panvovej a stehnovej tepny) alebo femorofemorálnemu bypasu (prepojenie oboch stehnových tepien) ev. v kombinácii s endovaskulárnou terapiou ako kombinovanej (hybridnej) procedúre. U rizikových pacientov alebo pri predchádzajúcich operáciách so vznikom zrastov medzi brušnými orgánmi, prípadne pri infekcii sa ponúka alternatíva extraanatomických bypasov (cievna náhrada – štep sa vedie mimo obvyklých anatomických dráh). Profundoplastika (operácia na stehnovej tepne s rozšírením zúženého úseku hlbokej stehnovej vetvy), resp. ilio-femoroprofundálne interpozitum – všitie štepu z cievnej protézy pri rozsiahlom postihnutí tepien pod trieslom) má najväčší význam ako súčasť operácií zabezpečujúcich prítok do dolných končatín zhora (aortobifemorálneho bypasu) alebo periférnej rekonštrukcie (bypasy pod trieslom) pre zlepšenie prítoku, ale vo vhodných prípadoch je užitočná aj ako izolovaný výkon, ak má hlboká stehnová tepna dobrú kvalitu, dostatočný kolaterálny systém (bočný obeh medzi stehnovou a podkolennou tepnou) a sú priechodné aspoň dve tepny predkolenia.
Infraingvinálne bypasy (pod tieslom a slabinou)
Infraingvinálne bypasy (pod trieslom, slabinou) majú v súčasnej ére dominantný význam pre chirurgickú revaskularizáciu chronickej ischémie dolných končatín, najmä v prípadoch kritickej končatinovej ischémie. Endovaskulárna liečba je vhodnejšia pri krátkych zúženiach alebo uzáveroch tepien, kým otvorená – chirurgická liečba pri rozsiahlych procesoch. Z hľadiska dosiahnutia primeranej kvality života pacientov a primeraného pomeru nákladov a efektivity sú infraingvinálne bypasy jednoznačne priaznivé. Bez akýchkoľvek pochybností platí, že optimálnym štepom pri týchto rekonštrukciách je vlastná pacientova žila z dolnej končatiny.
V súčasnosti možno konštatovať tendenciu posúvať hranice rekonštrukčných operácií na dolných končatinách, najmä u tzv. distálnych (periférnych) bypasov, smerom do periférie končatiny. Nie je zriedkavosťou bypas na tepny vlastnej nohy (pedálny bypas). Pri nedostatočne dlhom žilovom štepe, ktorý má cievny chirurg k dispozícii, môže siahnuť po kombinácii cievnej protézy a žily (tzv. kompozitné bypasy).
Pedagogická činnosť
Oddelenie cievnej chirurgie nie je súčasťou JLF UK Martin, napriek tomu realizuje bezplatne kompletnú prednáškovú výučbu pre študentov medicíny a ošetrovateľstva, študujúcich v slovenskom jazyku a odbornú prax cievnej chirurgie študentov VI. ročníka pred štátnicovou skúškou z chirurgie. V postgraduálnej činnosti zabezpečuje špecializačnú prax z cievnej chirurgie pre lekárov v špecializačnom zaradení všeobecnej chirurgie, traumatológie, ortopédie a plastickej chirurgie.
Výskumné projekty
V spolupráci s Klinikou hematológie a transfuziológie riešime grant MZ: Autotransplantácia kmeňových buniek v liečbe kritickej končatinovej ischémie.
Osobnosti
MUDr. Igor Šinák, PhD.
primár oddelenia
MUDr. Ľuboš Hlinka, PhD.
zástupca primára
MUDr. Veronika Chochulová
sekundárna lekárka
MUDr. Michal Ivanko
sekundárny lekár
MUDr. Roman Tlacháč
sekundárny lekár
MUDr. Iveta Kopalová
angiológ
MUDr. Eva Palečková
angiológ
MUDr. Martin Pribula
sekundárny lekár
MUDr. Lukáš Petričko
sekundárny lekár
Mgr. Gabriela Janíčeková
staničná sestra
Pripravte sa na hospitalizáciu
Žiadame pacienta, aby informoval o každej zmene svojho zdravotného stavu, ktorá by znemožňovala vykonanie plánovaného zákroku osobne v Ambulancii cievnej chirurgie, alebo v Klientskom centre UNM na telefónnom čísle 043 4203 995, 043 4203 994 !
Ku plánovanej hospitalizácii si so sebou prineste:
- občiansky preukaz
- kartičku poistenca (v prípade EÚ poistenca prefotenú kópiu)
- výsledok RT-PCR testu nie starší ako 72 hodín
- zdravotnú dokumentáciu
- odporučenie na hospitalizáciu (neplatí v prípade akútneho príjmu)
- RTG snímky, CD nosiče z posledných vyšetrení
- doklad o PN (ak Vám bol vystavený ošetrujúcim lekárom)
- ak ste v evidencii Úradu práce, tak príslušný doklad, ktorý úrad vystavil
- aktuálny zoznam užívaných liekov
Ďalej budete potrebovať: domácu obuv, župan, pyžamo, hygienické potreby, uterák.
Môžete si priniesť: mobilný telefón, knihu, časopisy. Mobilný telefón sa nesmie používať na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS), na rádio-diagnostickej klinike, na klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny a na ďalších miestach, kde by mohol ohroziť správny chod dôležitých prístrojov.
Na hospitalizáciu si neberte: veľkú finančnú hotovosť, vkladné knižky a iné doklady bankových účtoch, zlato a iné cennosti. Ak Vás hospitalizujú náhle (akútne) a máte niečo z uvedeného zoznamu, je vhodné uložiť tieto predmety a peniaze do trezoru. Informácie Vám podá staničná sestra na oddelení.
Špecializované vyšetrenia
Digitálna subtrakčná angiografia (DSA) je moderná invazívna zobrazovacia metóda, ktorá sa používajú na priame zobrazenie cievneho riečiska. Kontrastná látka sa podáva priamo do tepny, najčastejšie v oblasti slabiny.
V lokálnom znecitlivení sa priamo do tepny zavádza katéter, cez ktorý sa potom aplikuje kontrastná látka do cievneho riečiska, ktoré potrebujeme zobraziť. Dôležitá je nielen príprava pacienta pred vyšetrením, ale aj jeho následné sledovanie. Pacient musí byť nalačno, podáva sa premedikácia na zníženie možných nežiaducich účinkov kontrastnej látky, potrebný je dostatočný prijem tekutín deň pred vyšetrením. Výkon sa realizuje na rtg pracovisku. Po vyšetrení sa miesto napichnutia tepny cez kožu komprimuje, pričom je nevyhnutný pokoj pacienta na lôžku v priebehu 24 hodín za účelom minimalizovania rizika krvácania z miesta vpichu.
CTA je v porovnaní s DSA neinvazívna metóda zobrazenia cievneho systému. Je založená na priestorovej rekonštrukcii obrazov získaných zo špirálovej série CT skenov. Nevyhnutnou podmienkou získania priestorovej rekonštrukcie je tiež prítomnosť kontrastnej látky v zobrazovaných cievnych štruktúrach ako pri DSA vyšetrení. Kontrastná látka sa však aplikuje do žily hornej končatiny, čo umožňuje realizovať CTA u ambulantných pacientov. Výsledok CTA je uložený na CD nosiči.
Predoperačné vyšetrenia
Potrebné predoperačné vyšetrenia pacienta pred plánovanou operáciou si vybavte cestou obvodného lekára:
Laboratórne vyšetrenia (nie staršie ako 3 týždne):
FW, KO, HKF, glykémia, Bi, GMT, ALT, ALP, AST, Na, K, Cl, kreatinín, TPHA, moč chem (B,C,A,K, Ubg), RTG hrudníka (nie starší ako 3 mesiace).
10 dní pred hospitalizáciou - dostavte sa do Ambulancie cievnej chirurgie k odberu krvi na vyšetrenie KS+Rh faktoru v čase od 7:00 - 9:00 hod.
Interné predoperačné vyšetrenie u pacientov do 60 rokov a bez operačného rizika – zhodnotí obvodný internista podľa obvodu.
Interné predoperačné vyšetrenie u pacientov nad 60 rokov a so zvýšeným operačným rizikom – zhodnotí chirurgický internista v objednanom termíne alebo počas hospitalizácie na: Interná ambulancia: nový chirurgický pavilón prízemie vpravo,, č.d. 060, tel: 043 4203 673
Nefrologické predoperačné vyšetrenie je potrebné u dialyzovaných pacientov plánovaných na operačný výkon
Anesteziologické predoperačné vyšetrenie:
V prípade plánovaných operačných výkonov je potrebné:
1. objednať sa na interné vyšetrenie
2. akonáhle už viete termím interného vyšetrenia, ihneď sa objednajte v Ambulancii predanesteziologických výkonov (nový chirurgický pavilón, prízemie vpravo) cez web stránku, alebo na tel. č. 043/4203 544, kde Vás sestra objedná tak, že na vyšetrenie prídete už s výsledkom interného vyšetrenia.
Pripravte sa na operáciu
Oblasť výživy
Najmenej 6 až 8 hod. pred operáciou musí pacient ostať nalačno. Nesmie prijímať nič ústami, necmúľať ani cukríky, nežuvať žuvačky, nefajčiť. Lieky podávané v súvislosti s anestéziou pred operáciou potláčajú tráviace funkcie, preto hrozí nebezpečenstvo zvracania a vdýchnutia zvratkov. Ak budete mať v deň operácie pocit sucha v ústach, môžete si vypláchnuť ústa vodou, ale nesmiete ju prehltnúť. Ak ste to z rôznych dôvodov nedodržali, musíte to oznámiť sestre!
Oblasť vylučovania
Krátko pred operáciou sestra vyzve pacienta , aby sa vymočil. Ak je pred operáciou nutný katétra do močového mechúra, zavedie ho ošetrujúci lekár krátko pred operáciou. Ženám zavádza katéter sestra. Dôvodom zavedenia katétra do močového mechúra cez močovú rúru je zabezpečiť, aby močový mechúr v priebehu zákroku zostal prázdny a zároveň bolo možné merať množstvo vyprodukovaného moču. V prípade nepravidelnej stolice, respektíve zápchy, upozornite o danom probléme sestru. Po operácii je často obmedzený pohybový režim, čo môže spôsobiť problémy so stolicou.
Oblasť hygieny
V predvečer alebo v deň operácie sanitárka pacientovi poskytne tekuté antimikrobiálne mydlo, ktoré musí použiť pri sprchovaní a umyť si ním aj vlasy. Ďalej je potrebné, aby mal ostrihané nechty, ženy - nenalakované nechty, bez mejkapu na tvári, pretože počas a po operácii sa posudzuje cirkulácia pomocou zmeny sfarbenia nechtov a kože. Dlhé vlasy je vhodné si zapliesť, sponky do vlasov zložiť a uschovať.
Odpočinok
Adekvátny odpočinok pomáha pacientovi zvládnuť stres z operácie. Našou snahou je, aby ste mali pred operáciou nerušený spánok. Ak nebudete môcť zaspať, požiadajte službukonajúci personál o lieky na spanie.
Cennosti a protetické pomôcky
Pacienti majú možnosť úschovy peňazí alebo iných cenností v našom zdravotníckom zariadení. Ak ste si ponechali u seba väčšiu sumu peňazí alebo máte na sebe šperky či iné cennosti aj napriek poučeniu sestry (oddelenie nie je zodpovedné za ich stratu), je potrebné krátko pred operáciou si ich zložiť z rúk, krku a uší a uschovať si ich spolu s ďalšími Vašimi osobnými vecami. Rovnako si uschovajte aj protetické pomôcky ako sú okuliare, kontaktné šošovky, naslúchací aparát, snímateľnú zubnú protézu a iné.
Zvláštne nariadenia
Príprava kožného povrchu tela v mieste výkonu spočíva okrem hygienickej očisty aj v odstránení vlasov a ochlpenia. Oholenie sa realizuje bezprostredne pred operáciou. Predčasné oholenie zvyšuje riziko pooperačnej infekcie rany.
Čo ponúkame
Výber lekára - operatéra
Výber lekára - operatéra je službou nad rámec zdravotnej starostlivosti, ktorá je podľa platnej legislatívy poskytovaná objednávateľovi bezplatne na základe verejného zdravotného poistenia.
V prípade, že sa pacient rozhodne pre výber operatéra:
- Výkon môže byť zrealizovaný len v prípade, ak s vašou žiadosťou vysloví súhlas žiadaný lekár a primár oddelenia
- Vyplníte Žiadosť o možnosť voľby lekára operatéra
- Uzavriete Zmluvu o poskytnutí služby na vykonanie operácie na OCCH v predpokladanom termíne
- Pacient uhradí v pokladni UNM preddavok vo výške 100 % nadštandardnej služby, podľa cenníka UNM, a to pred zákrokom alebo nástupom na hospitalizáciu.
|
Cena bez DPH |
DPH |
Spolu |
Výber operatéra/ malý operačný zákrok |
200,00 |
0,00 |
200,00 |
Výber operatéra / veľký operačný zákrok |
300,00 |
0,00 |
300,00 |
- Pacient je oprávnený od zmluvy odstúpiť aj bez uvedenia dôvodu najneskôr však v deň pred operačným výkonom
- Poskytovateľ je v odôvodnených prípadoch oprávnený zmeniť termín poskytnutia služby, najmä ak to vyžaduje zdravotný stav objednávateľa alebo z iných vážnych prevádzkových a organizačných dôvodov.
- Poskytovateľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy a nadštandardnú službu neposkytnúť aj bez uvedenia dôvodu, najmä však z prevádzkových a organizačných dôvodov na strane poskytovateľa, v dôsledku ktorých nebude možné uvedenú službu poskytnúť .
Smernica o výbere operatéra
Výňatok zo Smernice SM-46 o výbere lekára - opratéra je dostupný v Ambulancii cievnej chirurgie aj na nástenke Oddelenia cievnej chirurgie na 3. poschodi. Na požiadanie poskytneme pacientovi celé znenie Smernice SM-46.
Občianske združenie
Občianske združenie pre rozvoj cievnej chirurgie v Martine nadväzuje na činnosť Oddelenia cievnej chirurgie. Vzniklo za účelom rozšírenia skvalitnenia možností zdravotnej starostlivosti, materiálneho, technického a priestorového vybavenia oddelenia. Za účelom edukácie pacientov s chorobami ciev a podporovania výskumu, vzdelávania a výchovy odborníkov v oblasti cievnej chirurgie
Združenie je vďačným príjemcom aj 2% z daní fyzických resp. právnických osôb a finančných darov. Zo získaných príspevkov sme zrekonštruovali priestory a zariadenie ako aj technické vybavenie ambulancie cievnej chirurgie.
Prevádzkujeme web stránku združenia http://www.ozmach.sk/ .Ambulancia disponuje novým USG prístrojom, meračom segmentálnych tlakov na cievach a palcových tlakov , prístrojom na meranie tkanivového kyslíka.
Identifikačné údaje: Občianske Združenie pre Rozvoj Cievnej Chirurgie v Martine
IČO : 42068576
DIČ: 2022 855 857
IBAN: SK 93 0900 0000 0003 5324 4393
Oznamy
Ambulantné vyšetrenie nie je podmienené očkovaním a testovaním.
Hospitalizácia nie je podmienená očkovaním a testovaním.
................................................................................................................................
CENNÍK SLUŽIEB
- Platba pre sprevádzajúcu osobu
Súhlas k ubytovaniu sprevádzajúcej osoby pacienta, ktorý vyžaduje asistenciu, dáva primár oddelenia. Výška platby za ubytovanie sprevádzajúcej osoby je 3.30 € / deň.
- Cenník hospitalizácií a bodov pre samoplatcov UNM
Cenník platí pre:
Pacienta, u ktorého sa nejedná o indikovanú zdravotnú starostlivosť
Pacienta, ktorému sú v rámci zdravotnej starostlivosti poskytnuté zdravotné výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, ale o ich poskytnutie za stanovenú úhradu pacient preukázateľne požiada
Pacient, ktorý nepreukáže poistný vzťah (nárokový doklad je preukaz poistenca ZP v SR alebo EÚ)
Ceny hospitalizácie Oddelenia cievnej chirurgie pre samoplatcov cena UKH v € s DPH
OCCH- lôžkové oddelenie 1720€
Cena za ústavnú zdravotnú starostlivosť je kaukulovaná na 1 ukončenú hospitalizáciu. V prípade, že hospitalizácia trvá viac ako 3 dni pri vyúčtovaní sa uplatní cena 1 dňa hotelingu t.j. za ďalší začatý deň 60€.
Cena zahŕňa výkon anestézie a sterilizáciu materiálu a nástrojov, základné vyšetrenia, bežný zdravotný materiál, štandardnú stravnú jednotku podľa predpísanej diéty a ošetrovací proces.
Cena nezahŕňa mimoriadne finančne náročné lieky, osobitne hradený zdravotný materiál, SVLZ (laboratórne vyšetrenia) a RTG materiál.
Cena za výkony ambulantnej starostlivosti pre samoplatcov
Úhrada za výkony v špecializovanej ambulantnej starostlivosti a SVLZ (laboratórne a iné vyšetrenia a zákroky) bude pozostávať z počtu bodov (podľa Liečebného poriadku, ktorý tvorí prílohu opatrenia MZSR č. 07045-9/2005 –OAP v znení neskorších predpisov) vynásobený cenou za 1 bod stanovenou príslušným cenníkom.
Pacient dostane tlačivo Predpis úhrady za platené služby v ambulanciách UNM. V ňom sú uvedené realizované výkony, počet bodov za výkony a podľa platného koeficientu vypočítaná cena za poskytnuté služby. Predpísanú sumu uhradí pacient v pokladni, alebo v informáciách. Presnú inštrukciu mu poskytne zdravotnícky personál.
Kontakty
Dokumnetácia, nový chirurgický pavilón 3. poschodie: 043 4203 703
Oddelenie cievnej chirugie aseptické, nový chirurgický pavilón 3. poschodie: 043 4203 909
Oddelenie cievnej chirurgie septické, starý chirurgický pavilón, 1. poschodie: 043 4203 383
Aseptická jednotka intenzívnej starostlivosti (JIS), nový chirurgický pavilón 1. poschodie: 043 4203 659
Septická jednotka intenzívnej starostlivosti (JIS), starý chirurgický pavilón 3. poschodie: 043 4203 498
Staničná sestra OCCH , nový chirurgický pavilón 3. poschodie: 043 4203 907
Klientské centrum: 043 4203 995, 043 4203 994, podá informácie, pomôže pri objednaní na vyšetrenie, za poplatok kopíruje talčivá, nahrá CD a vloží do systému UNM, prijíma priame platby za poskytnutie zdravotnej starostlivosti,
Ambulancia cievnej chirurgie
Lekár:MUDr. Igor Šinák, PhD., MUDr. Ľuboš Hlinka, PhD.
Sestra:sestra Mgr. Dana Matúšková, praktická sestra Barbora Jamborová
Email:occhunm@gmail.com
Telefón:043/4203523
Ordinačné hodiny:
Počet vyšetrení za rok 4526.
Ambulancia cievnej chirurgie sa nachádza v starej budove chirurgického pavilónu, suterén, č.d. 6.
Ambulantné vyšetrenie nie je podmienené očkovaním ani testovaním.
Je povinný respirátor, nasaďte si ho už pred pred vstupom do čakárne, vydezinfikujte si ruky pred vstupom a pri odchode z ambulancie.
Pacienti sa na cievnochirurgické vyšetrenie objednávajú po doporučení s presnou indikáciou k cievnochirurgickému vyšetreniu od:
- angiológa
- neurológa
- chirurga
- nefrológa
Na prvú konzultáciu je potrebné priniesť:
- kompletnú zdravotnú dokumentáciu
- aktuálne zobrazovacie vyšetrenie - s výsledkom USG, CD, s MR, RTG (nie staršie ako 3 mesiace)
Na plánovanú kontrolu je potrebné si priniesť posledný nález so zrealizovanými doporučenými vyšetreniami
ORDINAČNÉ HODINY od 1.12.2022
Pondelok - Utorok - Streda - Štvrtok Piatok
7:00 - 8:00 odbery, objednávanie, infúzie 7:30 - 8:00 odbery, objednávanie, infúzie
8:00 - 9:00 príjem pacientov na hospitalizáciu 8:00 - 9:00 príjem pacientov na hospitalizáciu
9:00 - 12:00 vyšetrenia – objednaní pacienti 9:00 - 12:00 vyšetrenia – objednaní pacienti
12:00 - 12.30 obedná prestávka 12:00 - 12.30 obedná prestávka
12:30 - 14:00 vyšetrenia - objednaní pacienti 12:30 - 14:00 vyšetrenia - objednaní pacienti
14:00 - 15:30 administratíva 14:00 - 15:30 administratíva
OBJEDNANIE NA VYŠETRENIE
Oznamujeme pacientom, že na základe rozhodnutia Vyššieho územného celku sa mení spôsob objednávania na ambulantné vyšetrenia.
Od 17.7.2018 sa budú pacienti objednávať len online:
online objednanie na ambulantné vyšetrenie
- www.unm.sk,
- online objednanie,
- Ambulancia cievnej chirurgie
- v modrom rámiku vybrať dátum
- vybrať hodinu z ponúkaných 2-3 možností
- zadať meno, číslo mobilu, rok narodenia + potvrdiť
- vzápätí vám príde SMS - potvrdzovací kód pre dokončenie objednávky a číslo vašej objednávky
- potvrdzovací kód vpíšete do kolonky a potvrdíte
- systém Vám vzápätí potvrdí vašu objednávku
V prípade, že sa na vyšetrenie nemôžete dostaviť, odhláste sa prosím!
online odhlásenie z ambulantného vyšetrenia
- www.unm.sk
- online objednanie
- kliknete na zrušenie objednávky (vpravo hore)
- zadáte číslo vašej objednávky a potvrdíte
- vzápätí vám príde SMS - potvrdzovací kód pre zrušenie objednávky
- kód pre zrušenie objednávky vpíšete do kolonky a potvrdíte
- systém Vám vzápätí potvrdí odhlásenie z vyšetrenia
Klientské centrum UNM (kontakt: 043/4203 994, 043/4203995) Vám ochotne poskytne informácie a pomoc pri objednaní na vyšetrenie do Ambulancie cievnej chirurgie aj pri zrušení objednávky.
Popis činnosti ambulancie
- komplexná diagnostika a liečba pacientov s chirurgickými cievnymi ochoreniami, diabetickou nohou a potrebou cievneho prístupu pre dialýzu
- konziliárne vyšetrenia pacientov hospitalizovaných na oddeleniach UNM a pacientov odoslaných z iných zdravotníckych zariadení
- preväzy pooperačných rán, chronických rán cievneho pôvodu, malé zákroky v lokálnej anestézii
- dispenzarizácia pacientov po revaskularizačných operáciách
- dispenzarizácia pacientov po aplikácii kmeňových buniek
- USG diagnostika cievnych ochorení
- menšie liečebné zákroky na povrchovom žilovom systéme, nevyžadujúce hospitalizáciu: sklerotizácia varixov
- indikácie k chirurgickej liečbe a k rádiointervenčnným výkonom v spolupráci s angio rtg pracoviskom
- predpisovanie zdravotníckych pomôcok a prostriedkov vlhkej terapie
Pacienti na plánované operácie sú objednávaní v súlade s platnými smernicami vedenia nemocnice a MZ SR. Pacienti sú zapísaní do tzv. čakacej listiny apo odsúhlasení hospitalizácie príslušnou ZP sú prijatí na oddelenie cievnej chirurgie. Pacienti s akútnymi cievnymi ochoreniami sú prijímaní bezprostredne po vyšetrení.
Pred plánovanou hospitalizáciou musíte mať uhradené nedoplatky v svojej zdravotnej poisťovni.
Spoplatnené služby:
Výber chirurga-operatéra, bližšie informácie v priečinku Nadštandardné služby.
Angiologická ambulancia
Lekár:MUDr. Iveta Kopalová, MUDr. Eva Palečková
Sestra:sestra Mgr. Dana Matúšková, praktická sestra Barbora Jamborová
Telefón:043/4 203 523
Ordinačné hodiny:
Počet vyšetrení za rok 312.
Poačs Vianočných sviatkov 27.12.2022 a 3.1.2023 angiologická ambulancia neordinuje z dôvodu čerpania dovolenky.
Angiologická ambulancia sa nachádza v starej budove chirurgického pavilónu, suterén, č.d. 7.
Ambulantné vyšetrenie nie je podmienené očkovaním ani testovaním.
Je povinný respirátor, nasaďte si ho už pred pred vstupom do čakárne, vydezinfikujte si ruky pred vstupom a pri odchode z ambulancie.
kompletnú zdravotnú dokumentáciu
- výmenný lístok s odporučením na angiologické (cievne) vyšetrenie
- zoznam liekov, ktoré užívate
ORDINAČNÉ HODINY od 1.12.2022
UTOROK - MUDr. Kopalová Iveta ŠTVRTOK - MUDr. Palečková Eva
7:00 - 8:00 odbery, objednávanie, infúzie 7:00 - 8:00 odbery, objednávanie, infúzie
8:00 - 9:00 príjem pacientov na hospitalizáciu 8:00 - 9:00 príjem pacientov na hospitalizáciu
9:00 - 12:00 vyšetrenia 9:00 - 12:00 vyšetrenia
12:00 - 12:30 obedná prestávka 12:00 - 12:30 obedná prestávka
12:30 - 14:30 vyšetrenia 12:30 - 14:30 vyšetrenia
14:30 - 15.30 administratíva 14:30 - 15.30 administratíva
OBJEDNANIE NA VYŠETRENIE
Oznamujeme pacientom, že na základe rozhodnutia Vyššieho územného celku sa mení spôsob objednávania na ambulantné vyšetrenia.
Od 17.7.2018 sa pacienti objednávajú len online:
online objednanie na ambulantné vyšetrenie
- www.unm.sk,
- online objednanie,
- Angiologická ambulancia
- v modrom rámiku vybrať dátum
- vybrať hodinu z ponúkaných 2-3 možností
- zadať meno, číslo mobilu, rok narodenia + potvrdiť
- vzápätí vám príde SMS - potvrdzovací kód pre dokončenie objednávky a číslo vašej objednávky
- potvrdzovací kód vpíšete do kolonky a potvrdíte
- systém Vám vzápätí potvrdí vašu objednávku
V prípade, že sa na vyšetrenie nemôžete dostaviť, odhláste sa prosím!
online odhlásenie z ambulantného vyšetrenia
- www.unm.sk
- online objednanie
- kliknete na zrušenie objednávky (vpravo hore)
- zadáte číslo vašej objednávky a potvrdíte
- vzápätí vám príde SMS - potvrdzovací kód pre zrušenie objednávky
- kód pre zrušenie objednávky vpíšete do kolonky a potvrdíte
- systém Vám vzápätí potvrdí odhlásenie z vyšetrenia
Klientské centrum UNM (kontakt: 043/4203 994, 043/4203995) Vám poskytne potrebné informácie a pomoc pri objednaní na vyšetrenie do Ambulancie cievnej chirurgie aj pri zrušení objednávky.