Predvianočná nádielka darov na Klinike detí a dorastu

Vianočný darček

V čase adventu sa v Univerzitnej nemocnici Martin roztrhlo vrece s darčekmi pre Kliniku detí a dorastu. Viacerí sa rozhodli venovať dary, ktoré buď spríjemnia malým pacientom čas na nemocničnom lôžku, alebo pomôžu, aby deti dostali lepšiu zdravotnú starostlivosť.

Vo vianočnom čase sa rozhodli pomôcť zamestnanci martinskej filiálky nemeckého diskontného reťazca. „Priniesli sme veci pre dojčatá - oblečenie, ponožky a pančušky, rôzne hry pre väčšie deti, župany, lopty a množstvo farebných fixiek, aby deti v nemocnici mohli tráviť čas aspoň trochu kreatívne a odpútať tak pozornosť od svojej choroby,“ hovorí Ingrid Marková, ktorá v supermarkete pracuje ako predavačka. „S myšlienkou prišla naša kolegyňa, oslovili sme všetkých zamestnancov, že kto chce, môže nakúpiť dary pre detičky v martinskej nemocnici. Dopredu sme sa informovali, aké veci môžeme poslať, prípadne, čo by najviac potrebovali,“ uviedol manažér predajne Jozef Kolesár. Tento nápad podľa jeho slov zamestnancov okamžite nadchol. Ako prezradil, nie je to jediná charitatívna akcia, na ktorej v tomto adventom čase zamestnanci spoločnosti pracujú. „Myslíme aj na seniorov aj na detičky. Takáto iniciatíva kolektív vždy združí, keďže ťaháme všetci za jeden povraz a určite v tom plánujeme aj naďalej pokračovať,“ dodal J. Kolesár. Zamestnanci miestnej pobočky reťazca po vyzbieraní darčekov kontaktovali primára kliniky MUDr. Petra Ďurdíka, PhD. a dohodli sa na termíne, kedy by ich mohli prísť osobne priniesť. Vzhľadom na aktuálnu situáciu odovzdali dary mimo oddelenia a za dodržania všetkých protiepidemických opatrení. „Je to veľmi milá iniciatíva, my sme nesmierne vďační za takéto dary. Najmä v tejto dobe, keď sú zakázané návštevy a deti sú samé, tak ich to aspoň trochu poteší a pomôže skrátiť ich čas v nemocnici,“ poďakoval sa primár kliniky P. Ďurdík. O pár dní neskôr už preberal od zástupcov martinskej Evanjelickej spojenej školy ďalší dar.

Škola každý rok organizuje sociálny projekt Srdcom vidíš viac, v rámci ktorého sa rozhodli pomôcť deťom s onkologickými ochoreniami. „Hľadali sme, koho by sme vedeli podporiť. Deti sami prišli s nápadom, aby sme sa zamerali práve na detskú onkologickú ambulanciu v martinskej nemocnici. Spojili sme sa s pani doktorkou Michaelou Murgašovou. Opísala nám svoju prácu a povedala nám aj aké sú potreby malých pacientov,“ povedala školská farárka Jana Bosáková. Na základe odporúčaní od lekárky sa v evanjelickej spojenej škole rozhodli nemocnici zakúpiť novú liekovú pumpu. Počas roka usporiadali viacero aktivít, na ktorých zbierali peniaze na jej kúpu, či už predajom medovníkov alebo zo štartovného z charitatívneho behu. „Všetkých spolužiakov to veľmi nadchlo a všetci ochotne a iniciatívne pomáhali,“ povedala študentka školy Alexandra Malá. „Mali sme zámer vyzbierať oveľa vyššiu sumu, mnohé ďalšie aktivity sme však museli pre aktuálnu situáciu zrušiť, čo nás veľmi mrzí,“ dodala farárka J. Bosáková. Liekovú pumpu, ktorá výrazne pomáha v liečbe onkologicky chorých detí, sa kúpiť nakoniec podarilo. „Lieková infúzna pumpa slúži na presné podávanie liekov detským pacientom. U nich sa na rozdiel od dospelých musia lieky dávkovať presne podľa ich hmotnosti,“ vysvetlil primár detskej kliniky Peter Ďurdík. Benefitom pre pacienta je podľa lekára najmä to, že dostane presnú a bezpečnú liečbu. Na onkologickom oddelení detskej kliniky liekové pumpy využívajú na dennodennej báze.

V dôsledku reprofilizácie jednotlivých pracovísk sa aktuálne na Klinike detí a dorastu UNM v priestoroch 8. pavilónu nachádzajú všetky deti hospitalizované v martinskej nemocnici, okrem detí, ktoré vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu a detských psychiatrických pacientov.

Veľký darček

Vianočný stromček

Odovzdanie daru

Dar

Darček

17.12.2020

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.