Premiér navštívil martinskú nemocnicu

V sobotu 20. novembra navštívili Univerzitnú nemocnicu Martin premiér Eduard Heger a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Dôvodom ich výjazdu bola vážna situácia súvisiaca s nepriaznivým vývojom epidemiologickej situácie na Slovensku. Martinská nemocnica sa stala ďalším zdravotníckym zariadením, ktoré premiér za posledné týždne navštívil. Najprv rokoval za zatvorenými dverami s členmi krízového štábu o aktuálnej situácii v nemocnici a následne navštívil reprofilizované anesteziologické pracovisko, na ktorom sa zdravotníci starajú o ventilovaných pacientov s ochorením COVID-19.

UNM patrí k nemocniciam, ktoré sú najviac zaťažené covidovými pacientmi. „Nemocnica má na sto percent obsadené umelé pľúcne ventilácie a jej celková obsadenosť je na úrovni 88 percent. Situácia je naozaj veľmi vážna. Chcel by som sa poďakovať celému personálu nemocnice, ktorý musí byť povolaný na covid oddelenia. Som vďačný všetkým lekárom, sestrám a zdravotníkom, ktorí na týchto oddeleniach odovzdávajú svoje posledné sily, je to od nich veľká obeta. Reprofilizácia celej nemocnice je aktuálne na úrovni jednej štvrtiny, čo je viac ako za druhej vlny,“ informoval po stretnutí s vedením UNM predseda vlády Eduard Heger s tým, že prudký nárast pacientov a enormný tlak na nemocnicu spôsobuje práve agresívny delta variant, ktorý má rýchly nástup. Premiér pri tejto príležitosti vyzval občanov, aby si vážili prácu zdravotníkov a za ich obetavosť im vyjadril vďaku.

Na briefingu priamo v nemocnici vystúpil aj minister zdravotníctva, ktorý zdôraznil, že 89 percent ľudí na všetkých pľúcnych ventiláciách sú neočkovaní pacienti. „Tí, ktorí sú očkovaní, sú takmer na 100 percent chránení, pretože na ventilácie a JIS sa dostávajú pacienti s veľmi ťažkými pridruženými ochoreniami,“ uviedol minister Lengvarský. Vyzdvihol kooperáciu medzi jednotlivými nemocnicami a apeloval na verejnosť, že jediné, čo pomôže pandémiu poraziť, je očkovanie.

 

22.11.2021

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.