Prevencia náhleho úmrtia novorodencov

Odovzdanie daru Babysense

Nadácia Križovatka venovala Neonatologickej klinike ďalších 10 monitorov dychu Babysense. Vybavenie neonatologických pracovísk podložkami monitorujúcimi dych bábätiek je súčasťou projektu „Mamička, dýcham“, ktorý sa realizuje už niekoľko rokov a jeho cieľom je prevencia syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. S pomocou Nadácie Križovatka sú postupne vybavované monitormi Babysense jednotlivé novorodenecké oddelenia v nemocniciach na celom území Slovenska. Martinskí neonatológovia získali za 10 rokov spolupráce s nadáciou celkom 36 takýchto monitorov.

Nadácia Križovatka vznikla s cieľom pomáhať deťom ohrozeným syndrómom náhleho úmrtia dojčiat a prístroj Babysense disponuje možnosťou eliminovať ohrozenie novorodenca na minimum. Špecifikom monitoru je zvukový a svetelný signál, ktorý upozorňuje na zastavenie dychu bábätka trvajúce dlhšie ako 20 sekúnd. Monitory sa využívajú nielen v nemocničnom prostredí, ale aj priamo v domácnostiach, kam si ich rodičia môžu z nemocnice zapožičať na šesť mesiacov. Škála dôvodov, kedy sa rodičom odporúča mať monitor dychu, je široká. Zdravotníci odporúčajú monitorovanie bábätka ak ide o nezrelé dieťa, ak sa vyskytol syndrómom náhleho úmrtia u súrodenca, ak má dieťa  chronické pľúcne ochorenia. Časť rodičov si zadováži monitor aj preventívne bez zdravotnej indikácie. Univerzitná nemocnica v Martine mesačne sprostredkuje zapožičanie priemerne 20 kusov monitorov, pričom vo veľkej väčšine ide o malých pacientov, ktorí boli po narodení hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti Neonatologickej kliniky.

27. 3. 2018

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.