Pribúdajú pôrody Covid pozitívnych mamičiek

V čase zhoršujúcej sa situácie s pandémiou Covid-19 narastá počet pozitívnych pacientok aj na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Univerzitnej nemocnice Martin. Do dnešného dňa vykonali zdravotníci už dva normálne pôrody, jeden predčasný pôrod, jeden kliešťový pôrod a jeden cisársky rez Covid pozitívnych rodičiek a jednu operáciu Covid pozitívne pacientky. Na ďalší takýto cisársky rez sa pôrodníci pripravujú v najbližších dňoch. Na klinike platí už od prvej vlny pandémie špeciálny režim, vďaka ktorému môžu zdravotníci profesionálne a bezpečne poskytnúť starostlivosť všetkým klientkam, rodičkám a pacientkam. „Na našej klinike je od toho času vyčlenená samostatná pôrodná sála určená pre rodičky s podozrením alebo potvrdeným ochorením Covid-19. Pôrodná miestnosť, miestnosť na ošetrenie novorodenca i ďalšie lôžka sú izolované, nachádzajú sa v samostatnom trakte nášho pracoviska a dajú sa využiť aj na inú zdravotnú starostlivosť pri dodržaní prísnych hygienických a protiepidemických opatrení tak, aby neutrpela kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti. A aby táto starostlivosť bola bezpečná tak pre pacientky, ako i pre zdravotnícky personál.“, informoval prednosta martinskej gynekológie doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD. Prvý pôrod Covid pozitívnej rodičky bol na klinike 8. októbra. Priebeh doterajších pôrodov bol podľa prednostu kliniky docenta Kamila Biringera z pohľadu COVID infekcie bezproblémový. „Prvý pôrod prebehol do dvoch hodín od prijatia na našu kliniku, bezpečne pre dieťatko aj pre rodičku. Obidvaja boli v dobrej kondícii a maminu sa nám podarilo prepustiť do domácej starostlivosti nasledujúci deň po pôrode.“  Pôrodníci postupovali podobne aj v ostatných prípadoch tak, aby sa Covid pozitívna pacientka, ktorá nemá závažné komplikácie vyžadujúce intenzívnu starostlivosť, dostala čo najskôr do prostredia domácej karantény.

Aj starostlivosť o novorodenca personálom Neonatologickej kliniky UNM pokračovala v špeciálnom režime. Klinika má pre tieto účely vypracovaný štandardný postup, ktorý priblížil prednosta martinskej neonatológie prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc. „My sme sa rozhodli, že vždy zvolíme postup do dohovore s mamou dieťaťa. Cieľom našich opatrení je, aby sa od infekčnej mamy nenakazil personál, ďalšie deti, prípadne, ak je to možné, aby samotná matka  nenakazila svoje dieťa. Vo svete sú zaznamenané aj takéto prípady, kedy dieťatko pre ťažký priebeh ochorenia skončilo na umelej pľúcnej ventilácii.“ Klinika sa v bežnom režime riadi princípmi Baby friendly hospital initiative, ktoré okrem iného znamenajú, že ihneď po pôrode je bábätko priložené matke na prsník. V prípade pozitívnej rodičky, alebo matky s podozrením na ochorenie Covid-19, je tento postup modifikovaný po dohovore s matkou. „K dieťatku pristupujeme tak, že môže byť infekčné. My ho ošetrujeme v ochranných zdravotných pomôckach samostatne, izolovane od ostatných bábätiek a pacientok. Celú starostlivosť o dieťa vrátane jeho výživy manažujeme individuálne vždy v najlepšom záujme dieťaťa a po individuálnom dohovore s matkou.  Po určitej dobe, ak je zdravotný stav bábätka dobrý, vyšetríme ho na Covid-19 a zvažujeme jeho prepustenie do domácej starostlivosti. “ doplnil profesor M. Zibolen.

Martinská Gynekologicko-pôrodnícka klinika bola zároveň jedným z prvých chirurgických pracovísk na Slovensku, ktoré vykonalo operačný zákrok pacientke s potvrdeným ochorením Covid-19. „18. septembra sme vykonali laparoskopickú operáciu mimomaternicového tehotenstva. Pacientka pozitívna na Covid-19 bola asymptomatická, nemala príznaky ochorenia. Výkon sme previedli s použitím všetkých protiepidemických opatrení bez komplikácii. Profesionálny prístup umožnil, aby sme pacientku ešte v ten istý deň mohli prepustiť do domáceho ošetrenia,“ dodal docent K. Biringer.

V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu platí špeciálny režim i na celej Gynekologicko-pôrodníckej klinike UNM. Všetky pacientky pred plánovanou hospitalizáciou a ich sprievod musia mať negatívny test na SARS-CoV-2, nie starší ako 96 hodín. Zrušené sú všetky návštevy. Pri pôrode je umožnená prítomnosť jednej osoby, musí však mať negatívny test na Covid-19, nie starší ako 96-hodín, respektíve si môže doniesť vlastný nepoužitý rýchlotest, ktorý jej bude realizovaný priamo na klinike. Kurzy predpôrodnej prípravy sú aktuálne zrušené. Ambulancie kliniky fungujú bez výraznejších obmedzení, je však potrebné sa dopredu objednať cez online objednávací systém na webovej stránke UNM. Klinika pravidelne informuje o všetkých aktuálnych zmenách poskytovania zdravotnej starostlivosti na svojej webovej stránke.

 

26.10.2020

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.