- Hlavná stránka
- O nás
- Poslanie a súčastnosť
- Zriaďovacia listina
- História
- Manažment
- Hlavní odborníci MZ SR
- Etická komisia
- Systém manažérstva kvality
- Darcovia
- Dobrovoľnícka služba
- Duchovná služba
- ZŠ pri UNM
- Organizačná štruktúra
- Plán rodovej rovnosti
- Ekonomika a legislatíva
- Medicínske pracoviská
- Pacienti
- Médiá
- Odborná verejnosť
- Kariéra
- Pýtate sa
- Kontakt
Psychiatrická klinika
Psychiatrická klinika
Profil pracoviska
Psychiatrická klinika je zameraná na komplexné diagnostické a liečebné postupy v celej šírke medicínskeho odboru psychiatria. Poskytuje ústavnú, stacionárnu, konziliárnu a ambulantnú starostlivosť. Okrem psychiatrie dospelého veku sa špecializuje na oblasť detskej a adolescentnej psychiatrie.
Klinika má 3 akútne lôžkové oddelenia – celková kapacita 47 postelí, z toho je 37 postelí určených pre hospitalizovaných pacientov dospelého veku (ženské oddelenie: 20 postelí, mužské oddelenie: 17 postelí) a detské a adolescentné oddelenie má 10 postelí. V ústavnej starostlivosti má klinika nadregionálnu pôsobnosť. Počet hospitalizácií má tendenciu k nárastu, presahuje 850 za rok, pričom percentuálny podiel nadregionálnych pacientov v detskom a dorastovom veku je 65 – 70 % a v dospelom veku 15 – 20 %.
Hospitalizácie sú zamerané na krátkodobú komplexnú diagnostiku a liečbu akútnych psychických porúch vrátane diagnostiky najkomplikovanejších stavov. Okrem celého spektra psychických porúch sa pracovisko cielenejšie špecializuje na poruchy nálady a psychotické poruchy, v detstve aj na ADHD (hyperkinetické poruchy), tikové poruchy a autistické poruchy. Pri diagnostike komplikovaných porúch spánku sa využíva celonočné polysomnografické vyšetrenie. Pre hospitalizovaných pacientov je určené aj rehabilitačné oddelenie a oddelenie klinickej psychológie - zamerané na psychologickú diagnostiku a psychoterapiu.
Súčasťou kliniky je denný stacionár - kapacita 10 miest na deň; poskytuje intenzívnu komunitnú psychiatrickú starostlivosť pacientom dospelého veku z okresov Martin a Turčianske Teplice, preferenčne s poruchami nálady a s psychotickými poruchami počas doliečovania po hospitalizácii alebo pri zhoršení stavu u ambulantných pacientov; v indikovaných prípadoch sú stacionárne liečení aj pacienti detského a dorastového veku.
Liečba
V liečbe sa uplatňujú najmodernejšie poznatky z psychofarmakoterapie. Známe je, že psychické poruchy súvisia s chemickou nerovnováhou mozgu, ktorú upravujú lieky – psychofarmaká a tým dochádza k ústupu príznakov duševnej poruchy.
Psychofarmakoterapia je v závislosti od diagnózy doplnená o psychoterapiu, psychoedukáciu, psychiatrickú rehabilitáciu a režimovú liečbu. Súčasťou liečby v detstve sú aj individuálne a skupinové vzdelávacie a iné voľnočasové aktivity pod vedením erudovaných pedagógov základnej školy.
Niektoré ťažké akútne duševné poruchy sú liečené aj prechodnou elektrokonvulzívnou terapiou krátkym elektrickým impulzom mozgu, ktorý prispieva k rýchlejšej úprave narušených chemických procesov mozgu. Vykonáva sa po predchádzajúcich vyšetreniach v krátkodobej celkovej anestézii moderným prístrojom Thymatron systém IV s monitorovaním rôznych fyziologických parametrov.
AMBULANCIE
Zoznam ambulancií
1. Pedopsychiatrická ambulancia
Vedúci lekár: doc. MUDr. Igor Ondrejka, PhD.
Lekári: MUDr. PhDr. Igor Hrtánek, PhD., MUDr. Dana Fuňáková, PhD.
Sestra: Mgr. Zita Kubaľáková
telefonický kontakt: 043/4 203- 602, - 615, - 579
ordinačné hodiny: pondelok – piatok 8.00 – 12.00 (pacienti sa objednávajú, akútne stavy vybavujeme bez objednania aj mimo ordinačných hodín v príjmovej a v pohotovostnej ambulancii)
Ambulancia je zameraná na diagnostiku a liečbu všetkých psychických porúch u detí a adolescentov z okresov Martin a Turčianske Teplice. Vykonáva vyšetrenia aj mimoregionálnych pacientov po hospitalizácii na klinike. Špecializuje sa na diagnosticky a liečebne náročné a závažné poruchy nálady, psychotické poruchy, ADHD a tikové poruchy. Lekári vykonávajú ambulantnú starostlivosť popri základnej práci na lôžkových oddeleniach kliniky. V roku 2015 bolo ambulantne vyšetrených 781 detí a adolescentov.
2. Pedopsychiatrická príjmová a konziliárna ambulancia
Vedúci lekár: doc. MUDr. Igor Ondrejka, PhD.
Lekári: MUDr. PhDr. Igor Hrtánek, PhD. MUDr. Dana Fuňáková, PhD.
Sestra: Mgr. Zita Kubaľáková
telefonický kontakt: 043/4 203- 602, - 615, - 579
ordinačné hodiny: pondelok – piatok 8.00 – 10.00
Ambulancia vykonáva príjmy pacientov pre oddelenie detskej a dorastovej psychiatrie a zároveň zabezpečuje konziliárne vyšetrenia pre hospitalizovaných pacientov UNM v detskom a dorastovom veku do 18 rokov. Konzílium a príjem na oddelenie sa vykonáva za účasti rodičov (zákonných zástupcov). V roku 2015 bolo v ambulancii ošetrených 288 detí a adolescentov.
3. Psychiatrická ambulancia
Vedúci lekár: doc. MUDr. Igor Ondrejka, PhD.
Lekári: doc. MUDr. Igor Ondrejka, PhD., MUDr. Alena Mažgútová, PhD.
Sestra: Alena Henderlová
telefonický kontakt: 043/4 203- 369, - 461, - 525, - 398
ordinačné hodiny: pondelok – piatok 8.00 – 14.00 (pacienti sa objednávajú, akútne stavy vybavujeme bez objednania aj mimo ordinačných hodín v príjmovej a v pohotovostnej ambulancii)
Ambulancia je zameraná na diagnostiku a liečbu psychických porúch v dospelom veku. Špecializuje sa na poruchy nálady, psychotické a neurotické poruchy, ktoré vyžadujú vysoko erudovanú diagnostiku a liečbu. V indikovaných prípadoch vykonáva vyšetrenia pacientov po hospitalizácii na klinike. Ambulancia nenahrádza starostlivosť v spádových psychiatrických ambulanciách. Lekári vykonávajú ambulantnú starostlivosť popri základnej práci na lôžkových oddeleniach kliniky a konziliárnej činnosti pre pracoviská UNM. V roku 2015 bolo ambulantne vyšetrených 2152 pacientov dospelého veku.
4. Psychiatrická príjmová a konziliárna ambulancia
Lekár: MUDr. Alena Mažgútová, PhD.
Sestra: Alena Henderlová
telefonický kontakt: 043/4 203- 369, 0918 640 172
ordinačné hodiny: pondelok – piatok 8.00 – 14.00
Ambulancia vykonáva príjmy pacientov pre mužské a ženské oddelenie kliniky a zároveň realizuje konziliárne psychiatrické vyšetrenia pre hospitalizovaných pacientov UNM v dospelom veku od 18 rokov. V roku 2015 bolo v ambulancii ošetrených 1209 pacientov dospelého veku.
5. Ambulancia psychiatrickej pohotovostnej služby
Vedúci lekár: doc. MUDr. Igor Ondrejka, PhD.
Lekári: lekári vykonávajúci ÚPS
Sestra: Alena Henderlová
telefonický kontakt: 0918 640 172
ordinačné hodiny: pondelok – piatok 15.30 – 7.00, sobota, nedeľa, sviatky 7.00 – 7.00
Ambulancia vykonáva vyšetrenia pacientov s akútnymi psychickými poruchami v dospelom aj detskom veku počas ústavných pohotovostných služieb. V roku 2015 bolo v pohotovostnej ambulancii vyšetrených 324 pacientov (okrem vyšetrených a následne hospitalizovaných pacientov počas ÚPS).
6. Ambulancia denného psychiatrického stacionára
Lekár: MUDr. Sidónia Valentíková
Sestra: Oľga Majerovová
telefonický kontakt: 043/4 203 997, - 617
ordinačné hodiny: pondelok – štvrtok 8.00 – 10.00
Ambulancia vykonáva objednávanie a realizuje príjmy pacientov pre denný psychiatrický stacionár. V roku 2015 bolo prijatých 46 pacientov, s celkovým počtom ošetrovacích dní v stacionári 2472.
7. Psychologická ambulancia
Vedúci klinický psychológ: PhDr. Ján Grossmann (Neurologická klinika)
Klinickí psychológovia: PhDr. Gabriela Hollá, Mgr. Eva Kiššová
Telefonický kontakt: 043/4 203- 492, - 611
ordinačné hodiny: pondelok, utorok, streda, piatok 12.00 – 14.00 (pacienti sa objednávajú)
Ambulancia vykonáva psychologické vyšetrenia a psychoterapiu u pacientov detského a dospelého veku, ktorí sú ambulantne a stacionárne vedení na klinike. Klinickí psychológovia vykonávajú ambulantnú starostlivosť popri základnej práci na lôžkových oddeleniach kliniky.
Diagnostika
Základnými vyšetrovacími postupmi pri diagnostike psychických porúch sú opakované diagnostické rozhovory viacerých psychiatrov s človekom s psychickými problémami, doplnené o informácie od kľúčových osôb z okolia, od iných lekárov, ďalej zdravotné informácie zo zdravotnej dokumentácie a pozorovanie psychického stavu. Častou súčasťou vyšetrenia je testovanie škálami a posudzovacími stupnicami, ktoré vykonáva a hodnotí psychiater a klinický psychológ.
Podľa typu psychických a pridružených telesných problémov pacienta sa realizujú aj rôzne somatické vyšetrenia, najčastejšie interné, neurologické a u detí pediatrické vyšetrenie. Pri psychických poruchách a ich liečbe sa vykonávajú laboratórne krvné a iné testy, v indikovaných prípadoch aj EEG vyšetrenie a zobrazovacie vyšetrenia (CT, MR mozgu).
Operačné výkony
Vo výnimočných prípadoch u pacientov s ťažšími duševnými poruchami, ktorí vyžadujú operačný zákrok sa vykonávajú vyšetrenia a somatická aj psychická príprava na operáciu počas hospitalizácie na klinike. Následne sú prekladaní na chirurgické pracovisko a po operácii a stabilizácii pooperačného stavu sa pokračuje v psychiatrickej liečbe .
Pedagogická činnosť
Na klinike prebieha celoročne teoretická a praktická výučba študentov JLF UK v Martine v lekárskych a nelekárskych študijných programoch, v slovenskom aj v anglickom jazyku, v 1., 2., 3. stupni vysokoškolského vzdelávania a v rámci špecializačného štúdia. Praktická výučba sa realizuje v kontakte s pacientom pod odborným vedením pedagógov JLF UK v Martine. Na pedagogickej činnosti sa podieľa väčšina lekárov, psychológov a sestier UNM.
Výskumné projekty
Klinika dlhodobo realizuje interdisciplinárny výskum v pedopsychiatrii a psychiatrii dospelého veku u pacientov s depresívnou poruchou, s ADHD a s poruchami autistického spektra so zameraním na klinickú farmakológiu, psychofyziológiu, biochémiu a genetiku.
Klinika je súčasťou psychofyziologického laboratória divízie neurovied Martinského centra pre biomedicínu – BioMed JLF UK v Martine. Pracovníci kliniky sa podieľajú na riešení viacerých výskumných projektov (VEGA, APVV, granty MZ SR, OP výskum a vývoj a OP vzdelávanie, výskumné projekty doktorandského štúdia v klinickej farmakológii a fyziológii).
Doterajšie výsledky prispievajú nielen k poznaniu ďalších faktorov duševných porúch, ale sú významné pre pacienta z hľadiska účinnosti a bezpečnosti liečby.
Osobnosti
Doc. MUDr. Igor Ondrejka, PhD.
Prednosta kliniky
MUDr. PhDr. Igor Hrtánek, PhD.
Zástupca prednostu pre diagnostickú a liečebno-preventívnu činnosť
MUDr. PhDr. Igor Hrtánek, PhD.
Zástupca prednostu pre pedagogickú činnosť
Mgr. Martina Dubovcová, PhD., MPH
Vedúca sestra
Pripravte sa na hospitalizáciu
Počas hospitalizácie pacient potrebuje pohodlné denné a nočné oblečenie, obuv a hygienické potreby, ktoré spĺňajú kritériá bezpečnosti a prevencie úrazov. Potrebné je priniesť kompletnú zdravotnú dokumentáciu a všetky lieky, ktoré pacient užíva, vrátane liekov na telesné ochorenia a výživových doplnkov pre vyhodnotenie ich potreby a významu z hľadiska racionálnej farmakoterapie. Cenné veci a väčší obnos peňazí treba nechať doma alebo odovzdať príbuzným, pričom peniaze možno uložiť do nemocničného trezoru. Používanie mobilných telefónov, počítačov a iných elektronických zariadení je možné len so súhlasom ošetrujúceho lekára a na vlastnú zodpovednosť pacienta. Podrobnejšie informácie sú uvedené v aktuálnom domácom poriadku kliniky, ktorý má pacient a jeho príbuzní k dispozícii pri prijme aj počas hospitalizácie.
Špecializované vyšetrenia
Počas psychologického vyšetrenia potrebuje pacient pri zhoršenom zraku vlastné okuliare a pri zhoršenom sluchu svoj načúvací aparát. V prípade akútnych telesných ťažkostí pacientov hospitalizovaných na klinike sa realizujú aj rôzne špecializované vyšetrenia podľa odporúčania konziliárnych lekárov. Vyšetrenia, ktoré nie sú akútne a majú význam v diferenciálnej diagnostike dlhodobejších telesných ochorení sa realizujú ambulantne po ukončení hospitalizácie na klinike.