Psychologická pomoc pre rodičov predčasne narodených detí

Neonatológovia  sa opakovane stretávajú so situáciou, že keď sa dieťa narodí predčasne, rodičia sú plní obáv, neistoty a strachu. Radosť z očakávaného príchodu bábätka vystrieda veľká beznádej. Občianske združenie Malíček sa preto rozhodlo rodinám predčasne narodených detí ponúknuť bezplatnú online psychologickú pomoc. Využiť  ju môžu prostredníctvom formulára na stránke:

 https://www.malicek.sk/podpora-rodicov-predcasne-narodenych-deti/psychologicka-podpora

Životnými príbehmi a otázkami rodičov sa budú zaoberať tri odborníčky, ktoré s občianskym združením spolupracujú.

„Táto forma pomoci je určená pre všetkých rodičov predčasniatok, ktorí potrebujú poradiť či podporiť v akejkoľvek súvislosti s predčasným pôrodom a narodením ich bábätka predčasne, ale aj v prípade rôznych komplikácií, problémov, či po tom, ako z nemocnice rodičia odchádzajú s ´prázdnou náručou´,“ informovala Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ Malíček. Iniciatíva je ďalším krokom k vytvoreniu konceptu psychologickej podpory rodičov predčasne narodených detí. „Pomoc rodinám vo forme laického poradenstva poskytujeme už dlhodobejšie. Online podpora je druhým krokom a určitým medzistupňom. Naším cieľom do budúcna je mať psychológa priamo na každom neonatologickom pracovisku,“ doplnila Ľubica Kaiserová.

Počet predčasne narodených detí tvorí približne 10% zo všetkých detí, ktoré sa na Slovensku narodia, čo predstavuje približne 5500 predčasných pôrodov za rok. Predčasných pôrodov pribúda, príčiny sú viaceré. Za jednu z hlavných možno považovať stúpajúci vek rodičiek, pretože v tehotenstve vo vyššom veku stúpa aj počet komplikácií. Vďaka pokrokom v medicíne a lepšej liečbe sa môžu stať matkou aj ženy so závažným ochorením, ktorým by sa to v minulosti možno nepodarilo. K stúpajúcemu počtu predčasne narodených detí prispieva aj asistovaná reprodukcia a viacplodové tehotnosti.

27.01.2022

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.