Špeciálnu cenu Sestra UNM za rok 2021 získalo päť zdravotníčok

Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier udelila Univerzitná nemocnica Martin ocenenia „Sestra UNM za rok 2021“. Za nadštandardné pracovné nasadenie a za profesionálnu starostlivosť o pacientov si cenu z rúk vedenia UNM prevzali - Mgr. Mária Tabaková, PhD. z Kliniky pneumológie a ftizeológie, Mgr. Jana Findurová z Kliniky všeobecnej viscerálnej a transplantačnej chirurgie, Mgr. Milena Wáclaviaková z Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny, Elena Rišianová z Gynekologicko-pôrodnícka kliniky a  Jozefína Sládeková z Kliniky detskej anesteziológie a intenzívnej medicíny. Ako poďakovanie dostali 4 zdravotné sestry a jedna pôrodná asistentka okrem iných darov aj prívesok v tvare zlatého srdca, ktoré špeciálne pre UNM vytvorila šperkárka Zuzana Tršková.

„Ocenenie ma veľmi milo prekvapilo. Posledné dva roky bola pľúcna klinika, kde pracujem, reporofilizovaná na covidové oddelenie. Pridelili k nám sestry z rôznych iných pracovísk, vytvárali sme si v podstate úplne nové tímy. Naše sestry pomáhali so zaúčaním, bola to náročná práca. Myslím, že toto ocenenie patrí všetkým, ktorí sme sa starali o covidových pacientov. Keď sme videli, ako sa pacientom, ktorí prišli vo veľmi ťažkom stave, znižovali prietoky kyslíka, ako postupne zvládali aktivity aj bez neho a nakoniec odišli domov, tak to nás držalo v odhodlaní vytrvať,“ povedala ocenená sestra Mgr. Mária Tabaková, PhD.

Jozefína Sládeková z Kliniky detskej anesteziológie a intenzívnej medicíny nastúpila do martinskej nemocnice ako sestra v roku 1979, na jednom mieste tak odpracovala už viac ako 43 rokov. „Pozerať každý deň do smutných detských očí, ktoré vám nevedia povedať, čo ich bolí a nechápu, prečo sa to deje práve im, by sa bez kolektívu, v ktorom sa vzájomne s kolegyňami podržíme, nedalo. Vždy som sa snažila robotu robiť poctivo, zodpovedne a s láskou. Som šťastný človek, celý život som robila to, čo ma baví, čo v dnešnej dobe asi veľa ľudí povedať nemôže,“ povedala po ocenení Jozefína Sládeková a prezradila, že zdravotnou sestrou túžila byť už odmalička.

Pre Mgr. Janu Findurovú, staničnú sestru chirurgickej kliniky,  je jej práca všetkým. „Ocenenie si veľmi vážim, bola som veľmi prekvapená, že som ju dostala práve ja, keďže v nemocnici pracuje veľmi veľa obetavých sestier. Chirurgia sa počas covidovej doby stala „útočiskom“ pre kliniky, ktoré sa museli zmeniť na covid zóny. Vozili k nám pacientov z krčného, z úrazovky, ortopédie, gynekológie, zubného a my sme sa o nich starali. Ja aj moje kolegyne sme sa vďaka tomu zdokonalili v ošetrovaní iných pacientov, ktorí bežne na chirurgickej klinike nie sú. Vybudovali sme si medzi sebou dôveru, dobré vzťahy a naučili sme sa vzájomne si pomáhať. Stále mám chuť pracovať, milujem túto prácu, inde by som nešla,“ dodala Mgr. Jana Findurová.

Z piatich ocenených zdravotníčok je Elena Rišianová jediná pôrodná asistentka, pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike. “Toto ocenenie ma potešilo a prekvapilo zároveň. Myslím si, že si ho zaslúžime všetci, ktorí pracujeme v zdravotníctve, je to veľmi náročné povolanie. My na klinike to máme o niečo jednoduchšie, keďže pracujeme vo väčšine so zdravými ženami, ale na druhej strane, máme zodpovednosť aj za deti, ktoré sa ešte len chystajú na tento svet. Je to veľký stres, musíme dávať pozor, aby sme nič nezanedbali. Do práce chodím veľmi rada, sme úžasný kolektív, či mladšie kolegyne alebo moje ročníky, všetky si rozumieme a sme na jednej lodi. Ocenenie ma určite nabudilo, nikdy by ma ani len nenapadlo, že takéto niečo dostanem. Svoju prácu beriem ako srdcovú záležitosť, pre mňa sú pacientky ako moje deti, veď sú aj vo veku mojej dcéry a ja som tu na to, aby som sa o ne starala,“ dodala Elena Rišianová.

Mgr. Milena Wáclaviaková je staničnou sestrou na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. „Toto ocenenie som nečakala a je pre mňa milým poďakovaním, potešilo ma to. Je to aj povzbudením, častokrát to človek nevníma ako prácu, ale ako poslanie a keď si uvedomíte, že pomáhate ľuďom a vidíte výsledky, tak vás to poháňa vpred. O to viac, keď je to oddelenie ťažké, kde sú pacienti vo veľmi vážnych stavoch a stretávate sa aj so smutnými príbehmi. Keď máte okolo seba kolektív, ktorý vás podrží, tak všetko ide ľahšie,“ dodala na záver anestéziologická sestra M. Wáclaviaková.

 

13.05.2022

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.