Svetový deň bez tabaku - Každý deň bez cigarety je výhra!

Práve dnes majú fajčiari možnosť navštíviť pneumologickú ambulanciu a využiť bezplatnú konzultáciu liečby, ktorej súčasťou je aj vyšetrenie funkčnosti pľúc. Od 8.00 do 15.00 v pavilóne 5/2. Prípadne objednať sa telefonicky na čísle 043/4203 768.

31. máj patrí Svetovému dňu bez tabaku. O nástrahách tabakových výrobkov aj o možnostiach liečby hovorí pľúcna lekárka Univerzitnej nemocnice Martin MUDr. Stanislava Potrepčiaková, ktorá sa liečbe závislosti na tabaku venuje. 

Netreba sa vzdávať, treba to iba skúšať!

 1. Existuje liečba, ktorá by úplne sprotivila cigarety?
  MUDr. Potrepčiaková: Nie. Existuje liečba, ktorá zníži chuť na cigaretu a zmierni abstinenčné príznaky, ale človek by nemal očakávať, že mu zabráni fajčiť. Základ je rozhodnutie a pevná vôľa.
 2.  Dnes sú dostupné rôzne nové cigarety: elektronické cigarety, bezdymový tabak. Nesmrdia a reklama tvrdí, že sú zdravšie. Je to tak?
  MUDr. Potrepčiaková: Nie, neexistujú zdravšie formy cigariet, ani tabaku. U všetkých je jednak vysoké riziko závislosti a významné zdravotné riziko. Reklamy sú zavádzajúce až nepravdivé, cieľom je predať produkt, nie zlepšiť zdravie ľudí.
 3.  Nemôžu sa stať ľudia závislými napríklad na nikotínových náplastiach?
  MUDr. Potrepčiaková: Môžu, ale je to extrémne zriedkavé. A ak by sa to aj náhodou stalo, oproti ostatným cigaretám a zahrievanému tabaku je tam minimálne zdravotné riziko. Nikotínové náplasti môžu bez obáv používať aj tehotné ženy- je to určite menej škodlivé, ako vdychovať toxický dym z cigariet.
 4. Novinkou na trhu je žuvací tabak, je populárny hlavne u detí a mladých ľudí. Je škodlivý, keď sa nespaľuje, iba žuje?
  MUDr. Potrepčiaková: Je pravda, že nemá toxické účinky ako cigareta. Veľký problém ale je, že jeho užívaním vzniká silná závislosť na nikotíne – a to je drogová závislosť.  V budúcnosti budú tieto deti pravdepodobne fajčiť a nedopadne to dobre. Tabakové firmy si takto nenápadne vychovávajú svojich budúcich zákazníkov.
 5. Aká je šanca, že, keď sa rozhodnem liečiť, prestanem fajčiť?
  MUDr. Potrepčiaková: Závislosť na tabaku je veľmi silná a príjemná drogová závislosť. Na prvý pokus sa to podarí iba v 20-30 % prípadov. Netreba sa však vzdávať  a treba to iba skúšať. Každý deň bez cigarety je výhra.

31.05.2022

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.