Svetový deň darcov krvi: Bezpečná krv pre všetkých

14. jún je svetovým dňom darcov krvi, kedy si pripomíname, aké dôležité je darovať krv. Moderná medicína dokáže zázraky, no krv sa zatiaľ nikomu nepodarilo umelo vytvoriť. Milióny ľudských životov po celom svete je preto odkázaných na darcov krvi, ktorí túto vzácnu tekutinu darujú úplne nezištne. Na Slovensku daruje krv takmer 318 - tisíc ľudí, pravidelných darcov je približne 100 - tisíc. Aktívnemu náboru darcov krvi sa u nás už viac ako 70-rokov venuje Slovenský červený kríž.

Tohtoročný slogan – Bezpečná krv pre všetkých - apeluje na zvýšenie povedomia všeobecnej potreby bezpečnej krvi. Okrem vyjadrenia vďaky všetkým darcom tento ročník zdôrazňuje potrebu sústrediť pozornosť na zdravie darcov a kvalitu starostlivosti o darcov ako rozhodujúcich faktorov pri získavaní ochotných a pravidelných darcov krvi.

Transfúzia krvi a krvných produktov môže pomôcť pacientom, ktorí trpia život ohrozujúcimi stavmi, žiť dlhšie a s vyššou kvalitou života, umožňuje komplikované lekárske a chirurgické zákroky. Má tiež dôležitú úlohu v starostlivosti o matku a dieťa, alebo aj pri prírodných či človekom spôsobených katastrofách, pri ktorých sú ohrozené zdravie a život ľudí.

Za svetový deň krvi bol 14. jún vyhlásený na počesť Karla Landsteinera, ktorý sa narodil práve v tento v roku 1867. Bol to lekár a nositeľ Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu za určenie systému 4 krvných skupín. Podieľal sa tiež na objavení Rh faktora. Svetový deň darcov krvi si pripomíname od roku 2004.

 

14.6. 2019

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.