Svetový deň hemofílie

17. apríl patrí Svetovému dňu hemofílie. Vyhlásený je od roku 1989 na počesť Franka Schnabela, ktorý sa v tento deň narodil a ktorého celoživotnou misiou bolo zlepšiť globálnu starostlivosť o ľudí s hemofíliou. Cieľom Svetového dňa hemofílie je šíriť osvetu o tomto vrodenom a nevyliečiteľnom ochorení .

V celosvetovom meradle trpí týmto krvácavým ochorením 1 z 10-tisíc ľudí. Genetická porucha spôsobuje nedostatočnú zrážanlivosť krvi. Pre ľudí s týmto ochorením môže byť aj najmenšie poranenie nebezpečné. Krvácanie môže nastať po zranení. Nebezpečné je spontánne, ktoré môže ohroziť dôležité orgány. Hemofilik by sa mal preto vyhýbať kontaktným športom alebo rizikovým povolaniam, pri ktorých sa môže zraniť.

Hemofília je označovaná aj ako choroba kráľov, jeho známejšou prenášačkou bola kráľovná Viktória. Ženy sú však len prenášačkami tohto vrodeného krvácavého ochorenia. Spočíva to v genetickom základe. Postihnutí sú iba muži.

 

17.04.2020

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.