Svetový deň trombózy si v Martine pripomenuli už po šiesty raz

Cieľom podujatia Svetový deň trombózy je upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo, ktoré trombóza predstavuje. Štatistika úmrtí je zarážajúca. V celosvetovom meradle na toto ochorenie zomiera až jeden zo štyroch ľudí. Výskyt trombózy sa z roka na rok zvyšuje. Navyše, nepostihuje len starších ľudí, ale aj mladú generáciu.

Trombóza je porucha zrážanlivosti krvi, kedy sa v krvnom riečišti vytvárajú krvné zrazeniny, ktoré môžu spôsobiť upchatie cievy. Pokiaľ sa zrazenina vytvorí v nohe, hovoríme o tzv. hlbokej žilovej trombóze. Ak sa krvná zrazenina v nohe odtrhne a presunie do pľúc, ide o pľúcny embolizmus, ktorý je veľmi nebezpečný, pretože  ide o život ohrozujúci stav.

Počas celého dňa študenti medicíny a dobrovoľníci v informačných stánkoch na pešej zóne ľudí informovali o prejavoch, rizikách a prevencii trombózy. Zaujímavé prednášky si laická verejnosť mohla vypočuť  v priestoroch hotela Turiec. K dispozícii tu bolo aj individuálne poradenstvo. Súčasťou podujatia Svetový deň trombózy v Martine bola aj možnosť zadarmo si zacvičiť vo vybraných fitnescentrách či beh proti trombóze. Partnerské reštaurácie počas dňa podávali racionálnu stravu. Dôležitou prevenciou proti vzniku trombózy je práve zdravý životný štýl, pohyb a dostatočne vyvážená a racionálna strava. Podľa odporúčaní by mal človek aktívnemu pohybu, napríklad chôdzi, venovať aspoň jednu hodinu denne. Aj pri dlhšom lete lietadlom, alebo dlhšom cestovaní, sa odporúča robiť aspoň minimálne cviky nohami, a ak je to možné, trochu sa prejsť. Dôležité je aj dodržiavanie správneho pitného režimu počas dňa a prísun dostatočného množstva omega 3 mastných kyselín. „Dôležitou prevenciou je taktiež doliečiť každý zápal a každé vírusové ochorenie, ktoré často v neskoršom štádiu môže viesť až k vzniku trombózy,“ upozornil MUDr. Tomáš Šimurda z Kliniky hematológie a transfuziológie Univerzitnej nemocnice Martin. Najčastejšími prejavmi najmä žilovej trombózy sú bolesti v nohe, zvýšená teplota, opuch a citlivosť na dotyk. „Rizikovými skupinami sú pacienti po rozsiahlych operáciách, imobilní, ľudia s nadváhou a so sedavým spôsobom života alebo tehotné ženy,“ informoval MUDr. Tomáš Šimurda. Vznik trombózy sa rovnako spája s užívaním hormonálnej antikoncepcie, fajčením a pitím alkoholu.

Liečba pacientov, ktorí trpia na trombózu sa v Univerzitnej nemocnici Martin robí vďaka spolupráci viacerých medicínskych pracovísk. Pacient je okrem hematológov aj v starostlivosti internistov či chirurgov. Klinika hematológie a transfuziológie UNM sa zameriava najmä na odhaľovanie príčiny vzniku trombózy. „Súčasťou kliniky je Národné centrum hemostázy a trombózy, ktoré má celoslovenskú pôsobnosť. Prichádzajú k nám pacienti, u ktorých nie je jasné, prečo vznikla trombóza, prečo sa opakovala alebo prečo ani po liečbe neustúpila,“ vysvetlil prof. MUDr. Ján Staško, PhD., prednosta kliniky. Pracovisko je zároveň poverené vedením národného registra trombofilných stavov, kde sú uvedení pacienti, ktorí sú trombózou ohrození. Zapísaných je zhruba 7-tisíc ľudí, nie len takých, ktorí na ochorenie trpia, ale aj ich rodinní príbuzní, keďže ochorenie má aj genetické príčiny.

Svetový deň trombózy sa spája s menom lekára Rudolfa Ludwiga Virchowa, ktorý sa narodil 13. októbra 1921 a bol zakladateľom patofyziológie trombózy. Svetový deň trombózy si pripomíname od roku 2014.

08.10.2019

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.