V hodnotení nemocníc obhájila Univerzitná nemocnica Martin bronzové miesto

Inštitút INEKO každoročne hodnotí slovenské nemocnice a na základe vybraných ukazovateľov vydá rebríček zdravotníckych zariadení v troch samostatných kategóriách. Univerzitnej nemocnici Martin sa v aktuálnom ročníku podarilo medzi štátnymi a univerzitnými nemocnicami obhájiť minuloročnú tretiu priečku. Martinská nemocnica sa snaží neustále zlepšovať, na popredných miestach rebríčka sa vo svojej kategórii objavuje pravidelne už niekoľko rokov.

INEKO pri hodnotení vychádzalo zo šiestich vybraných ukazovateľov – kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúsenosti, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti za obdobie uplynulých 4 rokov. Podľa inštitútu INEKO pandémia koronavírusu na výsledky vplyv nemala, keďže hodnotenie bolo založené predovšetkým na dátach z rokov 2016 až 2019. UNM skončila v 6. ročníku hodnotenia ako bronzová Nemocnica roka s celkovým ratingom 56,5, čo je viac ako pred rokom. Ako nadpriemerné boli vyhodnotené ukazovatele – náročnosť diagnóz a spokojnosť pacientov. UNM získala body aj za skúsenosť a transparentnosť.

Z hodnotenia vyplýva, že v Univerzitnej nemocnici Martin sa liečia pacienti s náročnými diagnózami, ktorí sú s jej prácou spokojní. „Druhý najvyšší Case Mix Index (CMI; priemerná náročnosť diagnóz pacientov) na Slovensku možno zapríčiňuje, že UNM má pri porovnaní s ostatnými nemocnicami v kategórii najvyššiu reoperovanosť či druhú najvyššiu rehospitalizovanosť pacientov. Na druhej strane v nej však zomiera najmenej seniorov, ak utrpia zlomeninu stehennej kosti,“ uviedol analytik INEKO Dušan Zachar. Ako ďalej dodal, „spomedzi veľkých štátnych nemocníc má martinská univerzitka urgentný príjem, na ktorom pacienti privezení záchrankou čakajú v priemere najkratšie – 13,5 minút, pričom ako jednej z mála sa jej medziročne podarilo tento ukazovateľ zlepšiť (o trištvrte minúty). Celoslovenský priemer sa medziročne zhoršil o 2 minúty a dosahuje už takmer 19 minút čakania záchranky na urgente.“ Z hodnotenia taktiež vyplýva, že UNM si pohoršila v hospodárení. Ak by nebola štátom oddlžená, vygenerovala by stratu vo výške 22 mil. EUR, čo predstavuje medziročný nárast o 9 mil. EUR.

15.12.2020

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.