V Martine sa zišli odborníci z oblasti otorinolaryngológie

V Univerzitnej nemocnici Martin sa v piatok (07.02.2020) konal v poradí už 17. ročník vedecko-odborného podujatia Neuschlov deň. Kongres organizuje Klinika otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku  JLF UK  a UNM v Martine raz za dva roky. Hlavnou úlohou je výmena skúseností či prediskutovanie rôznych pohľadov odborníkov z tejto medicínskej oblasti na prípady z lekárskej praxe. „Za zaujímavú a zároveň poučnú by som označil prednášku o konkrétnom prípade pacienta, ktorý sa sťažoval na bolesti v oblasti ramena. Pri snahe zdiagnostikovať pôvod bolesti sa až neskôr ukázalo, že tieto jeho ťažkosti sú spôsobené zhubným nádorom v oblasti krku, aj keď na ňom žiadnu viditeľnú zmenu nemal. Bolesti ramena sú pomerne časté, pacient absolvoval klasicky vyšetrenie u ortopéda, neurológa, spravila sa röntgenová snímka. Ako sa neskôr ukázalo, problémom u tohto pacienta bolo, že nádorové masy, ktoré neboli makroskopicky viditeľné, tlačili na nervové pletenie a to mu spôsobovalo bolesti ramena. Takéto prípady sú veľmi zriedkavé,“ uviedol doc. MUDr. Vladimír Čalkovský, PhD., zástupca prednostu kliniky pre pedagogickú činnosť. Tento prípad tak kladie dôraz na potrebu interdisciplinárnej a interregionálnej lekárskej spolupráce.

Prednášky sa venovali aj problematike imunitného systému nosa a vakcinácie, či rizikovým faktorom vzniku spontánneho krvácania z nosa. Nosnou témou tohtoročného Neuschlovho dňa boli najmä onkologické ochorenia v ORL oblasti. „Rozoberal sa prípad zhubného nádoru, ktorý patrí medzi vysoko agresívne druhy a ktorého šírenie do ostatných častí ľudského tela je nevyspytateľné. Mali sme prípad, kedy sa pacientovi odstránil nádor na jazyku. Makroskopicky vyzeral jazyk v poriadku, nasledovala liečba žiarením a chemoterapia, zamerané na primárne postihnutú oblasť. Pacient sa však onedlho vrátil s “hrčou“ na krku.  Nový nádor sa mu vytvoril pri dierke, ktorú sme urobili pre sťažené dýchanie počas prvej hospitalizácie,“ opisuje kauzistický prípad docent Čalkovský. Cieľom odborného kongresu je podľa neho výmena odborných znalostí, no najmä priateľské stretnutie.

Odborné podujatie Neuschlov deň nesie meno po docentovi MUDr. Rudolfovi Neuschlovi, CSc., ktorý dlhé roky pôsobil ako prednosta martinskej ORL kliniky a patril medzi významné osobnosti nemocnice.

07.02.2020

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.