Vakcinačný tím zaočkoval takmer 102-ročného klienta DSS

Univerzitná nemocnica Martin spustila tento týždeň očkovanie klientov domovov sociálnych služieb. Počas dvoch dní ich zaočkovali vyše 120. Zdravotníci podali v piatok v zariadení Medik-M v Martine vakcínu aj takmer 102-ročnému seniorovi.

Výjazdový očkovací tím UNM vedie MUDr. Anna Vargová, PhD., lekárka v špecializácii anestéziológ, ktorá sa dlhé roky venovala aj záchrannej službe. „Možno aj práve preto ma vedenie nemocnice poverilo, aby som sa ujala tejto výjazdovej očkovacej služby,“ povedala vedúca lekárka tímu. Ako ďalej dodala, „seniori sú špecifickou skupinou, nie len kvôli veku, ale aj z pohľadu rôznych pridružených ochorení. Napriek tomu sú úžasní, ako to všetko zvládajú. Zatiaľ sme sa stretli len so zvýšenou teplotou a miernou bolestivosťou v mieste vpichu.“ Prvý deň zdravotníci zaočkovali 70 seniorov v zariadení Senior Martin, z toho dve klientky DSS boli vo veku nad 90-rokov a očkovanie zvládli bez akýchkoľvek problémov. V piatok podali v inom zariadení vakcínu vyše 50 seniorom. „Dnes sme mali takú raritu, takmer 102-ročného pána v plnom zdraví, aký mu možno iba závidieť. Po očkovaní nemal žiadnu reakciu, všetko prebehlo bez akýchkoľvek komplikácii,“ prezradila vedúca lekárka očkovacieho tímu UNM. „Keď sa dávajú všetci okolo mňa, tak som sa dal aj ja. Verím, že sa svet opäť dostane do normálu, ako to bolo predtým,“ povedal po očkovaní Ferdinand Klíma.

Možnosť dostať vakcínu priamo v zariadení seniori privítali. „Som rada, že nám poskytli túto možnosť, že nemusíme chodiť do nemocnice. Som ležiaca, takže by som to mala veľmi ťažké,“ povedala jedna z klientok zariadenia. Ako prezradila, očkovať sa dala, aby bola chránená pred ochorením, ale aj preto, aby sa mohla opäť konečne stretnúť so svojimi blízkymi, ktorých kontakt jej veľmi chýba. Jej slová potvrdila aj vedúca sestra zariadenia Medik-M Zdenka Hanková. „Naši seniori sa tešili. Sú bez priameho kontaktu so svojimi blízkymi už veľmi dlho , čo má vplyv najmä na ich psychické zdravie. Seniori očkovanie konzultovali nie len so svojimi rodinnými príslušníkmi, ale museli mať súhlas aj od svojho všeobecného lekára,“ vysvetlila.

Podľa zdravotníkov je starostlivosť o seniorov po podaní očkovacej látky je oproti iným vekovým kategóriám špecifická. „Sú pod oveľa väčším dohľadom. My si vytvárame aj individuálne plány so zdravotníckym personálom zariadení DSS, podľa toho, aké má pacient pridružené ochorenia,“ priblížila MUDr. Anna Vargová. Druhú dávku dostanú seniori po 28 dňoch a podľa lekárky až po 14 dňoch od jej podania by mali mať plnú imunitu proti ochoreniu Covid-19.

29.01.2021

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.