Vzácna cena pre profesora chirurgie

Do povedomia slovenskej lekárskej verejnosti sa minulý rok dostal prvý slovenský Atlas vaskulárnych aneuryziem. Jeho autor, prof. MUDr. Július Mazuch, DrSc., získal v septembri 2018 cenu Literárneho fondu za vedeckú a odbornú literatúru v kategórii biologické a lekárske vedy.

Atlas vaskulárnych aneuryziem je rozsiahle dielo, ktoré je pre odbor cievnej chirurgie obrovským prínosom. Zaoberá sa problematikou vaskulárnych aneuryziem (rozšírenia niektorej časti cievy) v celom rozsahu a vo všetkých lokalizáciách. Vizuálnej stránke knihy dominuje veľké množstvo originálnych fotografií a obrázkových ilustrácií, ktoré si autor zhotovil sám. Kniha bola ohodnotená aj českou spoločnosťou kardiovaskulárnej a cievnej chirurgie ako najlepšia odborná knižná publikácia z odboru cievnej chirurgie na území Česka a Slovenska za rok 2017.

Atlas je prínosný pre širokú lekársku verejnosť, zvlášť však pre cievnych chirurgov, ale i angiológov, rádiológov, intervenčných rádiológov, internistov a ďalších. V súčasnosti treba zdôrazňovať aj prevenciu aneuryziem a včasnú indikáciu k liečbe“ tvrdí prof. Mazuch, ktorý je dlhoročným členom kolektívu chirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin. Svojou publikačnou a prednáškovou činnosťou patrí medzi stálice slovenskej a českej chirurgie.

Cenu si prevzal dňa 27. septembra v Bratislave.

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.