Cvičenie hromadného príjmu osôb

  • 20.10.2016

V rozostavanom diaľničnom tuneli Višňové, ktorý je súčasťou diaľnice D1 od Lietavskej Lúčky po Dubnú Skalu, sa v piatok 30. septembra uskutočnilo simulované súčinnostné cvičenie zložiek Integrovaného záchranného systému, na ktorom participovala aj martinská nemocnica.Cieľom cvičenia bolo preskúšať pripravenosť záchranných zložiek a nemocníc v Martine a v Žilne na udalosť s hromadným postihnutím osôb. V Tuneli Višňové bol simulovaný útok ozbrojených páchateľov a rukojemnícka dráma, ktorá vyvrcholila odpálením nálože v severnej tunelovej rúre. Otrasy a tlaková vlna spôsobili zával a zranili baníkov-figurantov pracujúcich na stavbe tunela. Privolaní zdravotnícki záchranári ich transportovali do Univerzitnej nemocnice v Martine a do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline. 

V Martinskej nemocnici bol o 11.40 hod, po hlásení Krajského operačného strediska v Žiline o hromadnom nešťastí osôb, vyhlásený tzv. traumatologický plán, ktorý umožňuje operatívne riešiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti väčšiemu počtu osôb náhle privezených záchrannými zložkami po neočakávanom nešťastí. Záchranári priviezli prvého pacienta o 12.30 hod. V nemocnici celkovo ošetrili 14 figurantov, z ktorých dvoch transportovali vrtuľníkom a zvyšok sanitkami ZZS. Zdravotníci vyhodnotili, že 7 osôb malo ťažké zranenia, 2 osoby stredne ťažké a 5 osôb bolo zranených ľahko. Figuranti boli ošetrovaní na úrazovom príjme, na urgentnom príjme, na Rádiologickej klinike, na ambulancii plastickej chirurgie. Najvážnejšie zranení boli prevezení na JIS Chirurgickej kliniky a na lôžkové oddelenie Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny.

O zranených sa starali tri tímy zdravotníkov, ktoré zabezpečovali ich transport na vybrané pracoviská UNM podľa typu poranení. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti bolo riešené ako v reálnych podmienkach, od simulovaného vyšetrenia figurantov, až po ich prevoz na operačné sály, alebo na lôžkové oddelenia. Všetky činnosti a zdravotné výkony čo najvernejšie kopírovali reálne postupy. Cieľom cvičenia bolo preveriť vzájomnú komunikáciu a zabezpečiť plynulý informačný tok medzi pracoviskami UNM, ako aj medzi UNM a KOS Žilina. Zdravotníci si precvičili postupy pri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti osobám zraneným pri hromadnom nešťastí. Nemocnica mala možnosť overiť si reálnosť zvolených postupov pri otvorení tzv. traumatologického plánu. Cvičenie trvalo tri hodiny a bolo zrealizované bez akéhokoľvek narušenia poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti. 

Na mieste útoku, priamo v tuneli Višňové, zasahovali policajti z Pohotovostného policajného útvaru Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline, hasiči z KR Hasičského a záchranného zboru v Žiline, vrtuľník Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR a Banská záchranná služba Prievidza. V rámci cvičenia bolo nasadených osem záchranárskych posádok - šesť posádok Falck Záchranná a po jednej zo Záchrannej služby Košice a Záchrannej zdravotnej služby DONsP Dolný Kubín. Na akcii sa podieľalo aj Koordinačné stredisko IZS Žilina, Krajské operačné stredisko ZZS SR, samostatný odbor krízového riadenia zdravotníctva Žilinského kraja a 30 figurantov, študentov  Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku.