Hlavolamy v detskej psychiatrii 2025

  • 09.04.2025

V dňoch 3. a 4. apríla sa v Martine konal celoslovenský pedopsychiatrický kongres Hlavolamy v detskej psychiatrii, ktorý zorganizovala Sekcia detskej a dorasteneckej psychiatrie Slovenskej psychiatrickej spoločnosti SLS. 

Ako informovala MUDr. Teré­zia Rosen­ber­ge­ro­vá, detskí psychiatri aktuálne riešia, aby neboli hospitalizácie a ambulantné vyšetrenia detských pacientov limitované zdravotnými poisťovňami, ale diagnózou a skutočným stavom detí. „Pretože detí so psychickými poruchami pribúda a lôžok máme v rámci Slovenska stále veľmi málo. Sme nútení hospitalizácie skracovať. To spôsobuje, že niektoré deti sa nám do nemocníc vracajú opakovane, pretože domáca liečba a dochádzanie na terapie, nie sú dostačujúce,“ upozornila hlavná odborníčka pre detskú psychiatriu MZ SR. Ako ďalej dodala, stúpa aj počet závislostí u detí či agresivita, čo je dôsledkom toho, v akej situácii sa spoločnosť aktuálne nachádza.

Témou prednášok boli aj právne aspekty v psychiatrickej liečbe, novinky v liečbe ADHD, problémy so spánkom u detí a iné, ale aj praktické workshopy. Univerzitná nemocnica Martin na kongrese informovala aj o postupe stavebných prác, vďaka ktorým dostane Psychiatrická klinika okrem vynoveného pavilónu aj prístavbu, kde vznikne nový psychiatrický stacionár pre deti aj dospelých. „Vďaka komplexnej prestavbe celej budovy vznikne moderné a väčšie oddelenie pre detských aj pre dospelých pacientov, ktoré bude v súlade s princípmi humanizácie a modernizácie,“ informoval prednostka Psychiatrickej kliniky doc. MUDr. Igor Ondrejka, PhD. UNM si na konferencii pripomenula aj 20. výročie založenia psychofyziologického laboratória Psychiatrickej kliniky UNM a Ústavu fyziológie Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Pracovisko sa venuje výskumu, ktorého cieľom je pomôcť deťom a adolescentom so psychickými poruchami. „Všetky naše vedecké poznatky sa snažíme hneď zavádzať aj do praxe. Venujeme sa vyšetreniu pacienta, hľadaniu mechanizmov daných psychických ochorení, ale zároveň aj objektívnemu sledovaniu terapie,“ priblížila prof. MUDr. prof. MUDr. Ingrid Tonhajzerová, PhD. „V rámci laboratória sme zaviedli stimulačnú metódu v psychiatrii. Používame magnetickú stimuláciu mozgu, ktorá má veľký význam v liečbe úzkostných a depresívnych porúch, mentálnej anorexie či schizofrénie. Túto metódu chceme rozšíriť aj na liečbu závislostí,“ doplnil docent Ondrejka.