Lekári a medici si vyskúšali laparoskopické operácie vo virtuálnej realite

  • 26.01.2022

Laparoskopické operácie cez malé vpichy s pomocou špeciálnych nástrojov a kamery, kedy lekár pozerá na monitor a súčasne operuje, sa dnes využívajú čoraz častejšie. Výhodou pre pacienta je najmä veľmi rýchla regenerácia po zákroku. Prácu s laparoskopickým simulátorom si lekári a študenti medicíny mohli vyskúšať v netradičnom mobilnom showroome, ktorý bol na jeden deň pristavený v areáli Univerzitnej nemocnice Martin. Wokrshop bol určený pre mladých chirurgov, ortopédov, urológov a gynekológov. Ako povedal prednosta Kliniky všeobecnej viscerálnej a transplantačnej chirurgie UNM doc. MUDr. Juraj Miklušica, PhD., CETC, využitie simulátorov by malo byť dnes samozrejmé na každej lekárskej fakulte. „Podobne ako pilot, kým prvýkrát sadne do lietadla, musí sa naučiť lietať na trenažéri. Tieto simulátory sú veľmi prínosné rovnako aj pre mladých začínajúcich lekárov, ktorí prostredníctvom nich získavajú viac zručnosti.“ Ako upozornil prednosta J. Miklušica, skúsenosti sú pri miniinvazívnej metóde veľmi dôležité, operatér musí mať mnohokrát väčšiu trpezlivosť a oveľa viac zručnosti. „Všetky typy výkonov, ktoré sa doteraz robili tzv. otvorenou metódou, sa dnes robia laparoskopicky. Výhodou pre pacienta je oveľa rýchlejšia rehabilitácia, kratšia hospitalizácia a menšia jazva po operácii,“ dodal chirurg doc. MUDr. Juraj Miklušica.

Prácu s laparoskopickým a endoskopickým simulátorom si vyskúšali aj študenti 6. ročníka Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine. „Bolo to veľmi poučné, technológia ide stále dopredu a dáva nám to možnosti vzdelávať sa kvalitnejšie. Cvičenia na simulátore s virtuálnym laparoskopom máme aj na fakulte,“ povedal medik Patrik. Možnosť vyskúšať si prácu s laparoskopom ocenila aj študentka Zuzana. „Určite to dokáže pomôcť pri predstavivosti vnútorného prostredia a lepšiu vizualizáciu pri zákrokoch, čo je ťažké podľa atlasov. Takto to vidíme v reálnom čase.“

Vystavovateľ zvolil prezentáciu v mobilnom showroome pre obmedzenia v čase pandémie Covid-19, keďže pre opatrenia nemali možnosť priameho prístupu na oddelenie. David Pospíšil zo spoločnosti Virtamed Team informoval, že prezentácia s ktorou navštevujú nemocnice na Slovensku a v Českej republike obsahuje rôzne zákroky, s ktorými sa môžu lekári stretnúť na operačnej sále. „Gynekológovia si mohli vyskúšať laparoskopickú gynekológiu, ultrazvukové zručnosti, implantáciu vnútromaternicového telieska, u chirurgov trénujeme hlavne laparoskopie, pre ortopédov máme k dispozícii všetky kĺby – rameno, koleno, bedrový kĺb, členok. V urologickej simulácii máme odstránenie prostaty, klasické aj laserové.“