Nedovoľ, aby ti tabak zobral dych

  • 30.05.2019

Kampaň Svetového dňa bez tabaku oslovovala 31. mája návštevníkov univerzitnej nemocnice, ale aj obchodných centier Galéria a Tulip. Klinika pneumológie a ftizeológie JLF UK a UNM zorganizovala osvetovú akciu, na ktorej sa ľudia mohli dozvedieť o pravdách a mýtoch kolujúcich v spoločnosti v súvislosti s fajčením tabakových výrobkov. Zdravotníci informovali ľudí aj o dopadoch pasívneho fajčenia na zdravie, a tiež o aktuálnych možnostiach liečby tejto závislosti.

Svetová zdravotnícka organizácia zamerala tohtoročnú kampaň pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku na zdravie pľúc. Motto "Nedovoľ, aby ti tabak zobral dych. Vyber si zdravie, nie tabak." malo upozorniť na rizikové chovanie fajčiarov v súvislosti s ochoreniami pľúc, a to od onkologických ochorení, až po chronické respiračné choroby. Fajčenie a vystavenie iných ľudí pôsobeniu dymu z fajčenia, teda pasívnemu fajčeniu, sú podľa odborníkov hlavné rizikové faktory pre vznik tuberkulózy, rakoviny pľúc, astmy či chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Podľa WHO na následky fajčenia zomiera každý druhý fajčiar. Na epidémiu fajčenia každý rok zomiera vyše sedem miliónov ľudí. Z nich šesť miliónov sú konzumenti alebo bývalí konzumenti tabakových výrobkov a približne 890.000 nefajčiarov, ktorí sú proti svojej vôli vystavovaní tabakovému dymu. Ten obsahuje vyše 4000 chemických látok, z ktorých najmenej 250 je škodlivých a vyše 50 kancerogénnych. 

Podľa štatistických údajov fajčí na Slovensku približne 26 percent obyvateľov. V celosvetovom meradle trpí nikotínovou závislosťou asi 1,3 miliardy ľudí. Lekári varujú, že užívanie tabakových výrobkov spôsobuje 30 percent  všetkých nádorových ochorení, väčšinu pľúcnych ochorení a množstvo prípadov ochorení srdca. Máloktorý fajčiar vie, že závislosť na nikotíne mu skracuje život v priemere o 15 až 20 rokov. Osvetu v tejto oblasti preto považujú zdravotníci  za kľúčový faktor k zlepšeniu zdravia našej populácie.

 31.5.2019