Ocenenie martinskej pôrodnice

  • 26.07.2017

Gynekologicko-pôrodnícka klinika sa stala víťazom hodnotenia slovenských pôrodníc v kategórii „neonatologická starostlivosť III+“. Experti z Health Policy Institute v nej na základe medicínskych indikátorov posudzovali úroveň zdravotnej starostlivosti v perinatologických centrách, ktorých poslaním je poskytovať vysoko špecializovanú zdravotnú starostlivosť o rodičku a o jej novorodenca. Do ich starostlivosti sú  odosielané tehotné ženy s hroziacim predčasným pôrodom do 28. týždňa tehotenstva, s predpokladanou pôrodnou hmotnosťou novorodenca pod 1250 gramov, ale patria sem aj ženy vo vyššom gestačnom týždni so závažnými tehotenskými komplikáciami. Na Slovensku existuje šesť perinatologických centier, kde sa špecializujú na závažné prípady tehotenských alebo neonatálnych komplikácií spojených s rizikovým tehotenstvom, pričom UNM má v starostlivosti najmä matky z regiónov stredného a severného Slovenska. K prvenstvu martinskej pôrodnice v spomínanom prieskume prispeli nemalou mierou aj  zdravotníci Neonatologickej kliniky.

V prieskume, ktorý od roku 2011 každoročne realizuje internetový magazín rodinka.sk v spolupráci s Health Policy Institute, je samostatnou kategóriou aj hodnotenie mamičiek. V ňom martinská pôrodnica skončila druhá za súkromným bratislavským Sanatóriom Koch. Tento rok tu vyjadrilo svoj názor 3404 rodičiek. Najvyššie hodnotili odbornosť zdravotníckeho personálu, vybavenie pôrodných sál a starostlivosť o novorodencov. Nemocnice, podobne ako minulý rok, zožali najväčšiu kritiku za slabú podporu skorého kontaktu matky s novorodencom. Podľa skúseností mamičiek deti nie v každom zdravotníckom zariadení prikladajú matke tesne po narodení a nezostávajú s nimi ani prvé dve hodiny po pôrode, kým sú na pôrodnej sále. Nedostatky vidia slovenské mamičky tiež v kvalite predpôrodnej prípravy a v podpore dojčenia. Všetky tieto aktivity sú však na Gynekologicko-pôrodníckej klinike UNM  a JLF UK samozrejmosťou. Novorodenca prikladáme na telo matky aj po sekcii, pričom počas cisárskeho rezu môže byť otec dieťaťa prítomný priamo v sále. Už niekoľko rokov je štandardom rooming-in, pri ktorom ostáva novorodenec po celý čas hospitalizácie po pôrode v spoločnej izbe s matkou. Nemocnica poskytuje na požiadanie, ako nadštandardnú službu, aj ubytovanie s partnerom v apartmánoch priamo na oddelení šestonedelia.

Bližšie informácie o samotnom prieskume a o jeho výsledkoch nájdete na stránke:

http://tehotenstvo.rodinka.sk/sprievodca-porodnicami/vsetko-o-sprievodcovi-porodnicami/najlepsie-porodnice-roku-2017-za-2016/