Projekt Dobré rozprávky pomáha novorodencom
- 19.11.2017
Spoločnosť Lidl Slovensko darovala Neonatologickej klinike UNM moderné výhrevné lôžko s vysoko prietokovým prístrojom na podávanie zvlhčeného kyslíka a fototerapeutickú lampu. Rovnakú zostavu prístrojov určených na poskytovanie základnej starostlivosti o kriticky chorých novorodencov dostane ďalších 52 novorodeneckých pracovísk v slovenských nemocniciach, ktoré umožňujú bezplatný pôrod.
Poskytnúť materiálnu pomoc pri vybavovaní novorodeneckých oddelení medicínskou technikou umožní výťažok z projektu “Dobré rozprávky skutočne víťazia nad zlom“. Zákazníci Lidl naň prispievajú symbolickou cenou 1 euro pri kúpe CD nahrávok rozprávok Pavla Dobšinského – Zlatovláska, Popolvár, Ako išlo vajce na vandrovku. „Obrovské ďakujem patrí všetkým našim zákazníkom, ktorí sa zapojili do projektu Dobré rozprávky“ uviedol pri odovzdávaní daru v Martine generálny riaditeľ spoločnosti Lidl Slovensko Matúš Gála. „Spoločne sa nám opäť podarila veľká vec a dokázali sme, že aj jedno euro dokáže robiť zázraky. Našimi projektmi chceme pomáhať všade tam, kde to je potrebné. Preto nás teší, že prístroje získajú nemocnice naprieč celým Slovenskom.“
Hodnota zostavy prístrojov pre jedno novorodenecké pracovisko je približne 19-tisíc euro, čo pri všetkých 53 obdarovaných nemocniciach predstavuje sumu viac ako jeden milión euro. „Ponúkaná zostava prístrojov pre novorodenecké oddelenia bola vybratá po zrelom uvážení toho, čo by všetky novorodenecké pracoviská na Slovensku reálne potrebovali a využívali“ povedal pri prehliadke získaného výhrevného lôžka prof. Mirko Zibolen, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre neonatológiu a prednosta Neonatologickej kliniky UNM a JLF UK v Martine, ktorý je odborným garantom projektu spoločnosti Lidl.
Ročne sa na Slovensku narodí približne 55-tisíc detí, pričom viac ako desatina z nich potrebuje bezprostredne po narodení medicínsku pomoc. Vďaka spomenutej zostave prístrojov bude možné pomáhať aj tým novorodencom, ktorí nie sú preložení do špecializovaného neonatologického centra. „Výhrevné lôžko je základným zariadením využívaným v starostlivosti o choré dieťa, umožňuje udržanie jeho telesnej teploty počas liečby“ upresnil na margo daru prof. Mirko Zibolen. „Dopĺňa ho moderný vysoko prietokový prístroj na podávanie zvlhčeného kyslíka, ktorým je možné dieťaťu zároveň pomôcť pri dýchaní. Mnohí z takto liečených pacientov majú aj novorodeneckú žltačku. Práve na jej liečbu je určená fototerapeutická lampa, ktorá pôsobením svetla znižuje koncentráciu žlčového farbiva v krvi novorodenca.“
Vďaka svojim zákazníkom daroval Lidl v roku 2015 štrnástim slovenským nemocniciam 34 život zachraňujúcich inkubátorov v hodnote viac ako 600-tisíc euro. O rok neskôr diskontný reťazec opäť podporil neonatologické pracoviská a venoval im prístroje v celkovej hodnote viac ako 850-tisíc euro. Tento rok poputujú na novorodenecké oddelenia slovenských nemocníc prístroje v hodnote viac ako 1 milión euro. Zapojením sa do projektu Dobré rozprávky môžete od 6. novembra podporiť malých predčasne narodených bojovníkov symbolickým 1 eurom v predajniach Lidl aj vy. Ukážme, že máme srdce na správnom mieste a Dobré rozprávky zvíťazia nad zlom.