Súdnoznaleckí experti diskutovali o potápačských nehodách

  • 27.05.2018

Ústav súdneho lekárstva a medicínskych expertíz v Martine navštívil profesor Akın Savaş Toklu, generálny sekretár Európskej rady pre potápačské technológie a riaditeľ Inštitútu potápačskej medicíny na Univerzite v Istanbule. V rámci medzinárodnej spolupráce programu Erasmus na pôde Univerzitnej nemocnice v Martine prednášal o potápačských nehodách. S prednostom martinského ústavu prof. MUDr. Františkom Novomeským, PhD. tiež diskutovali o návrhoch  spoločného európskeho protokolu, ktorý by štandardizoval postupy pri analýze nehôd pri potápaní v európskom priestore. 

Prof. Akim Toklu, aj prof. František Novomeský vykonávajú súdnoznaleckú činnosť pri nehodách profesionálnych i rekreačných potápačov. Obaja sa zhodli v názore, že väčšinu prípadov úmrtí pri potápaní má na svedomí ľudský faktor. Podľa ich slov dnes technika zlyháva skôr výnimočne. Rizikovou skupinou sú najmä mladí nadšenci potápania, ktorí ho vnímajú ako adrenalínový šport, chcú ísť do väčšej hĺbky a chcú byť dlhšie pod vodou. „V minulosti trvalo asi jeden rok, kým potápač mohol robiť potápačské skúšky a získať certifikát. Dnes stačí pár ponorov na otvorenej vodnej ploche a ľudia si myslia, že sú certifikovaní potápači“ uviedol v diskusii na tému rekreačného potápania prof. Novomeský, ktorý je nestorom potápania na Slovensku.

Podľa slov prof. Akima Toklu  je potápanie aktivita, ktorá si vyžaduje istú fyzickú kondíciu. Potápači si musia dávať pozor najmä na dekompresiu, ktorá môže byť životu nebezpečná a vyvolať pľúcnu barotraumu s fatálnymi následkami. Veľmi nebezpečný je pri potápaní alkohol. „Hĺbkové ponory vyvolávajú zvýšenú citlivosť organizmu na alkohol v krvi. Potápanie je inkompatibilné s pitím alkoholu, ako aj s užívaním sedatív, alebo tabletiek na spanie“ varuje prof. Akim Toklu. Človek sa musí na vodu adaptovať. Mnohí rekreační potápači však preceňujú svoje schopnosti. „Nie je to také jednoduché, že získaním certifikátu po pár ponoroch sa zo mňa stáva potápač. Ľudia majú príliš veľké ego. Skúšajú, kde majú limity a zabúdajú na to, že potápať sa dá iba s pokorou a rešpektom voči vodnému živlu, lebo inak to nemusia ustáť“ zdôrazňuje prof. Novomeský.

18.5.2018