Svetový deň bez tabaku 2024

  • 31.05.2024

Chráňme deti pred vplyvom tabakového priemyslu!

Celosvetovo fajčí 1,3 miliardy ľudí. Cigarety si v 20.storočí vyžiadali milión životov, t.j. viac ako vojny, tuberkulóza a autonehody dokopy. Alarmujúco narastá spotreba alternatívnych tabakových a nikotínových produktov (elektronických cigariet, zahrievaného tabaku, nikotínových vrecúšok, žuvacieho tabaku...). Všetky tieto nové produkty pomocou lákavej a nepravdivej reklamy lákajú do silnej drogovej závislosti tých, na ktorých nám najviac záleží - naše deti. Na Slovensku fajčí, alebo pravidelne užíva tieto výrobky až 29 % mladistvých, väčšina z nich bude pokračovať do dospelosti, alebo až do smrti.


Až 70 percent fajčiarov by s týmto zlozvykom chcelo prestať, závislosť na nikotíne je však veľmi silná. Univerzitná nemocnica Martin ponúka fajčiarom pomoc, liečbe závislosti na tabaku sa venuje MUDr. Stanislava Potrepčiaková v pneumologickej ambulancii Kliniky pneumológie a ftizeológie

31. mája pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku ponúka pľúcna klinika UNM možnosť bezplatnej konzultácie liečby závislosti na tabaku, nikotíne a nových alternatívnych produktoch - v čase od 8,00 do 14,00. Je aj možnosť telefonického objednania na čísle 043/4203 768. Súčasťou konzultácie je aj spirometrické vyšetrenie funkčnosti pľúc a jeho vyhodnotenie.