Urológ: O probléme s únikom moču sa stále hanbíme rozprávať

  • 07.07.2019

Inkontinencia alebo samovoľný únik moču postihuje najmä ženy po pôrode, v menopauze, v staršom veku, ale aj ženy, ktoré intenzívnejšie cvičia či športujú. Neobchádza však ani mužov, napríklad po operácii prostaty. Vo vyššom veku nad 70-rokov je toto ochorenie spojené s poruchami centrálneho nervového systému. Okrem dopadu na celkovú kvalitu života má ochorenie významný vplyv aj na sexuálny život pacienta. O problémoch so samovoľným únikom moču sme sa rozprávali s prof. MUDr. Jánom Švihrom, PhD. z Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin, ktorý je zároveň predsedom Odborného výboru InkoFóra.

„Na Slovensku trpí inkontinenciou asi 500 000 žien a zhruba 100 000 až 120 000 mužov. Napriek tomu, že pre starnúcu populáciu čísla postupne narastajú, táto téma je v spoločnosti stále tabu. Mnohí, ktorých samovoľný únik moču trápi, majú ostych o svojom probléme rozprávať a predsudky vôbec zájsť za lekárom,“ upozornil urológ J. Švihra. Včasné diagnostikovanie príčiny a nastavenie liečby vie pritom pacientom výrazne zlepšiť kvalitu života.

Zdravotné poisťovne ľuďom bez ťažkostí prevenciu proti inkontinencii nepreplácajú, uhradia už len samotnú liečbu, keď už komplikácie prepuknú . Podľa odborníkov z urológie by preto prevencii mohla byť venovaná väčšia pozornosť. Inkontinencii sa totiž dá jednoduchými metódami predísť.  

Predispozície majú napríklad ženy s nadváhou. „Bolo dokázané, že ak klesne obezita, tak sa významne zníži samovoľný únik moču, u tých, u ktorých sa vyskytuje. Prípadne tento problém vymizne úplne. Ak pacientky svoju hmotnosť znížia o 15 percent, tak o 50 percent im klesne únik moču, “ uviedol Ján Švihra. Ďalšími rizikovými faktormi sú fajčenie, alkohol, zlá životospráva - najmä nedostatočný pohyb, a u žien aj nadmerné zaťažovanie panvového dna dvíhaním ťažkých predmetov.

Pri príležitosti Svetového týždňa kontinencie pacientske združenie InkoFórum predstavilo desať jednoduchých zásad pre prevenciu proti inkontinencii:

1. Pravidelný a správny pitný režim (ideálne je vyprodukovať 1,5 až 2,5 litra moču za 24 hodín)

2. Obmedzenie kávy a alkoholu (môžu spôsobovať zvýšené dráždenie močového mechúra)

3. Odbúranie nadmerného stresu (napätie a psychické problémy vypnú alebo znížia tlmiaci mechanizmus mozgu na močový mechúr, čo môže zapríčiniť únik moču a časté močenie)

4. Obmedzenie fajčenia (spôsobuje chronický kašeľ, ktorý zaťažuje panvové dno a prispieva k vzniku inkontinencie)

5. Pravidelné vyprázdňovanie (pri močení netlačiť, neponáhľať sa a na toalete zostať, pokiaľ nie je mechúr vyprázdnený úplne)

6. Redukcia váhy pri obezite (pri znížení hmotnosti klesá únik moču)

7. Pravidelný pohyb

8. U žien obmedzenie neprimeranej fyzickej aktivity (počas a po menopauze dochádza k prirodzenému ochabovaniu orgánov panvy)

9. Rehabilitácia a cviky na posilnenie panvového dna (dajú sa zvládnuť pri čakaní na autobus, pri pokladni)

10. V prípade ochorenie včasné vyhľadanie lekára

08.07.2019