V Univerzitnej nemocnici Martin sa narodili trojičky

  • 28.07.2019

Matúš, Šimon a Lea sú prvé trojičky, ktoré sa v Univerzitnej nemocnici Martin v tomto roku narodili. Podľa doc. MUDr. Kataríny Maťašovej PhD., zástupkyni prednostu Neonatologickej kliniky UNM, sa v súčasnosti narodenie trojičiek za úplnú raritu nepovažuje. „Frekvenciu viacpočetných tehotností  ovplyvňuje hlavne asistovaná reprodukcia. Podľa literatúry sa uvádza výskyt narodenia trojičiek približne 1 - 1,5 promile,“ vysvetľuje MUDr. Maťašová. V prípade Romany Holíkovej (28) z Hubovej však šlo o prirodzené počatie.  „Keď mi lekár pri prehliadke povedal, že na ultrazvuku vidí tri srdiečka, úprimne, bola som šokovaná. Aj z manželovej aj z mojej strany síce máme v rodine dvojčatá, ale vôbec by som si nepomyslela, že to môžeme vyhrať práve my. Teraz nemôžem povedať iné, ako že sú našim trojnásobným šťastím,“ hovorí mamička. Doma na nich čaká 5-ročný braček Oliver, ktorý dokonca vyberal pre svojich súrodencov mená.

Podľa lekárky Kataríny Maťašovej je riziko predčasného pôrodu pri viacpočetných tehotnostiach významne vyššie, približne 75% trojičiek sa narodí skôr ako v 35. týždni tehotenstva. Romana preto už od začiatku vedela, že rodiť bude v martinskej nemocnici. Neonatologická klinika UNM je totiž jediné vysokošpecializované pracovisko na severom Slovensku a je perinatologickým centrom, kde sa sústreďujú komplikované tehotnosti. Predčasne narodené detičky tu majú najlepšie podmienky na optimálnu starostlivosť. Romana nakoniec porodila v 30. týždni tehotenstva. „Bola som v Martine na kontrole, prišla som domov, najedla som sa, ľahla si a odtiekla mi plodová voda, tak sme rýchlo volali sanitku a šli späť do Martina.“

Všetci traja súrodenci sú aktuálne v inkubátoroch. Tým, že sa dieťa narodí predčasne, jeho vývoj, ktorý bol „naplánovaný“ na 40 týždňov pobytu v maternici, nie je ukončený. Dieťatko preto nie je schopné samostatnej existencie v prostredí mimo maternice bez pomoci lekárov a prístrojov. „Všetky vnútorné orgány musia vykonávať činnosť, na ktorú ešte neboli pripravené – napríklad pľúca musia dýchať napriek tomu, že im to ich štruktúra ešte úplne neumožňuje. Čas, ktorý zostáva do očakávaného termínu pôrodu využijeme spoločne – dieťa, rodičia aj my, ošetrujúci personál na neonatologickej klinike, na to, aby sme dieťatku vytvorili čo najlepšie podmienky, aby jeho rast a vývoj pokračovali. Kým sa predčasne narodené dieťa „naučí“ všetko, čo je nevyhnutné, často uplynie niekoľko týždňov i mesiacov, podľa toho, ako skoro sa narodilo,“ vysvetľuje K. Maťašová.

Rodičia Matúša, Šimona a Ley za nimi do Martina z Liptova prichádzajú každý deň. Domov ich pustia až v riadnom termíne pôrodu, ktorý mala Romana stanovený v septembri. „Týmto detičkám chýba ešte približne 10 – týždňový pobyt v maternici, zatiaľ je ich stav stabilizovaný a veľmi závažné komplikácie sa nevyskytli. Narodili sa cisárskym rezom, tento spôsob pôrodu je často v prípade viacplodových tehotností nevyhnutný,“ uviedla K. Maťašová. „Do života im želám hlavne zdravie a nech nám narastú. Všetkých troch som ešte naraz v náručí nedržala, tak veľmi sa na tú chvíľu teším a už sa jej neviem dočkať,“ dodala šťastná mamička Romana Holíková.

Trojičky sa v Univerzitnej nemocnici Martin narodili naposledy v roku 2018 a to až 2-krát.