XXII. Šubjakov deň
- 06.04.2017
Slovenskí a českí špecialisti z odboru zubného lekárstva sa streli v Martine na sympóziu venovanom problematike orálnej a maxilofaciálnej chirurgie. Podujatie s názvom Šubjakov deň organizovala Klinika stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Univerzitnej nemocnice Martin a Jesséniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Stomatochirurgovia z najväčších slovenských a českých nemocníc diskutovali o aktuálnych trendoch v liečbe ochorení chrupu a ústnej dutiny, ale aj o výskume v oblasti regeneračnej medicíny.
Jednou z tém, ktorá mala veľkú odozvu v odbornom publiku, bola diagnostika Sjögrenovho syndrómu. Hoci sa týmto závažným ochorením primárne zaoberajú najmä reumatológovia, pacienti sú často odosielaní na diagnostiku k stomatológom, pretože jedným z príznakov je výrazný pocit sucha v ústnej dutine spôsobený zníženou činnosťou až úplnou disfunkciou slinných žliaz. Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom v dôsledku patologickej autoimunitnej reakcie organizmu dochádza k zápalu až k deštrukcii žliaz s vonkajšou sekréciou.
Záujem odborníkov vzbudila aj prednáška venovaná téme izolácie kmeňových buniek zubných tkanív. Výskumný projekt financovaný z grantov EÚ realizuje martinská stomatologická klinika v spolupráci s biomedicínskym centrom Jesséniovej lekárskej fakulty BioMed. Metódy izolácie kmeňových buniek ľudského organizmu a ich následnej kultivácie v laboratórnych podmienkach sú novými trendami v rýchlo sa rozvíjajúcom odbore tzv. regeneračnej medicíny. Výskumníci hľadajú spôsoby, ako s dôrazom na etické princípy získať z kmeňových buniek akési „náhrady“ chýbajúcich bunkových štruktúr v ľudskom organizme. Ako získané kmeňové bunky zo zubných tkanív pomnožiť a pretransformovať tak, aby v podobe transplantátov dokázali liečiť poškodené tkanivá v ľudskom organizme.