je moderná invazívna zobrazovacia metóda, ktorá sa používajú na priame zobrazenie cievneho riečiska. Kontrastná látka sa podáva priamo do tepny, najčastejšie v oblasti slabiny.
V lokálnom znecitlivení sa priamo do tepny zavádza katéter, cez ktorý sa potom aplikuje kontrastná látka do cievneho riečiska, ktoré potrebujeme zobraziť. Dôležitá je nielen príprava pacienta pred vyšetrením, ale aj jeho následné sledovanie. Pacient musí byť nalačno, podáva sa premedikácia na zníženie možných nežiaducich účinkov kontrastnej látky, potrebný je dostatočný prijem tekutín deň pred vyšetrením. Výkon sa realizuje na rtg pracovisku. Po vyšetrení sa miesto napichnutia tepny cez kožu komprimuje, pričom je nevyhnutný pokoj pacienta na lôžku v priebehu 24 hodín za účelom minimalizovania rizika krvácania z miesta vpichu.
je v porovnaní s DSA neinvazívna metóda zobrazenia cievneho systému. Je založená na priestorovej rekonštrukcii obrazov získaných zo špirálovej série CT skenov. Nevyhnutnou podmienkou získania priestorovej rekonštrukcie je tiež prítomnosť kontrastnej látky v zobrazovaných cievnych štruktúrach ako pri DSA vyšetrení. Kontrastná látka sa však aplikuje do žily hornej končatiny, čo umožňuje realizovať CTA u ambulantných pacientov. Výsledok CTA je uložený na CD nosiči.