Klinika všeobecnej, viscerálnej a transplantačnej chirurgie

Klinika všeobecnej, viscerálnej a transplantačnej chirurgie (KVVaTCH) je najvyšším chirurgickým pracoviskom v regióne severného Slovenska. Pracovisko zabezpečuje modernú starostlivosť o regionálnych aj mimoregionálnych pacientov a je chirurgickým konzultačným centrom pre pacientov so závažnými či komplikovanými chirurgickými ochoreniami.

Súčasná činnosť pracoviska je fokusovaná na komplexnú liečebno-preventívnu starostlivosť o pacientov so všeobecnými chirurgickými ochoreniami (pruhy, žlčníkové kamene, zápaly žlčníka, zápaly slepého čreva a podobne) zo spádového regiónu ale v rámci kapacitných možností aj o pacientov z iných regiónov. Nosnými programami pracoviska sú hepatopakreatobiliárna chirurgia, kolorektálna chirurgia, miniinvazívna chirurgia, chirurgia zápalových ochorení čreva – IBD (ulcerózna kolitída a Crohnova choroba), chirurgia žalúdka a komplexná mamárna chirurgia.

Významnou činnosťou kliniky je poskytovanie komplexnej chirurgickej starostlivosti v oblasti transplantačnej chirurgie. Poskytujeme starostlivosť o pacientov pred a po transplantácii obličky vrátane nefrektómií z rôznych indikácií (polycystické obličky, zlyhané transplantované obličky) a tiež vrátane zabezpečenia prístupov pre mimotelovú eliminačnú liečbu (dialýzu). Klinika ako prvé pracovisko na Slovensku vytvorila pôdu pre vznik vôbec prvého Koordinačného centra pre orgánové transplantácie a v súčasnosti spoločne s Klinikou anestéziológie a intenzívnej medicíny UNM vykonáva koordinačnú činnosť v programe darcovstva orgánov. V rámci izolovaných aj multiorgánových odberov a transplantácie orgánov spolupracujeme s viacerými zahraničnými transplantačnými centrami a vedeckými inštitúciami.

Klinika na svojej pôde neustále zavádza najnovšie liečebné modality – v spolupráci s Internou klinikou gastroenterologickou UNM a s pražským IKEM sme ako prvé a jediné pracovisko na Slovensku v roku 2022 realizovali autológnu transplantáciu Langerhansových ostrovčekov pankreasu.

Medziodborová spolupráca:

  • V spolupráci s Internou klinikou gastroenterologickou UNM spolupracujeme na liečbe pacientov s ochoreniami pečene, pankreasu a  s nešpecifickými črevnými zápalmi (IBD).
  • V kooperácii s Gynekologicko-pôrodníckou klinikou UNM Klinika všeobecnej, viscerálnej a transplantačnej chirurgie ako jediné pracovisko na Slovensku zabezpečuje komplexnú liečebno-preventívnu starostlivosť  o pacientky s pokročilou endometriózou.
  • V spolupráci s Dermatovenerologickou klinikou UNM zabezpečujeme komplexnú liečebno-preventívnu starostlivosť o  pacientov s ochorením hidradenitis suppurativa.
  • V spolupráci s Oddelením cievnej chirurgie UNM ako jediné pracovisko na Slovensku riešime Dunbarov syndróm ( syndróm kompresie celiakálnej artérie ) laparoskopicky.
  • V rámci spolupráce s Klinikou detskej chirurgie UNM klinika zabezpečuje komplexnú liečebno-preventívnu starostlivosť o detských pacientov s vrodenými vývojovými chybami žlčových ciest a tiež s inýmizávažnými diagnózami, resp. po závažných úrazoch.
  • V spolupráci s Klinikou infektológie a cestovnej medicíny UNM zabezpečujeme komplexnú liečebno-preventívnu starostlivosť o  pacientov s echinokokózou.
  • V spolupráci s I. internou klinikou UNM  zabezpečujeme komplexnú liečebno-preventívnu starostlivosť  o  pacientov s morbídnou obezitou.
  • V spolupráci s Rádiologickou klinikou UNM realizujeme terapeutické či paliatívne rádiointervenčné výkony ( napríklad TACE, PTD, embolizácie v. portae pred etapovými resekciami pečene ), a v rámci seminárov aj expertné čítanie obrazovej dokumentácie z vyšetrení z iných pracovísk ( CT, MR, PET CT a iné).
  • V spolupráci s Oddelením plastickej chirurgie UNM poskytujeme komplexné rekonštrukčné výkony na prsníku.
  • Multiodborová spolupráca pri riešení nádorových ochorení formou pravidelných superkonziliárnych stretnutí – onkoseminárov (tumor boardov), prípadne vrámci týchto seminárov riešenie aj pacientov s komplikovanými neonkologickými ochoreniami.

Od roku 2014 sa nemocnica stala držiteľom certifikátu ISO 9001:2000, osvedčenia o poskytovaní liečebnej starostlivosti v najvyššej kvalite a dodržiavaní štandardov liečby chirurgických ochorení. Kvalita starostlivosti je pravidelne sledovaná auditmi. Pracovníci kliniky sa pravidelne zúčastňujú na slovenských a zahraničných školeniach a kongresoch za účelom sústavného zlepšovania poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Moderné vybavenie operačných, jednotiek intenzívnej starostlivosti a štandardných lôžkových oddelení, skúsený a erudovaný lekársky i ošetrovateľský personál predstavujú záruku vysoko kvalitnej komplexnej starostlivosti o našich pacientov.

Hlavným cieľom snáh všetkých zamestnancov KVVaTCH je pohodlie a spokojnosť pacientov s poskytovaním čo najkvalitnejších služieb vo všetkých oblastiach – diagnostike, liečbe, ošetrovateľskej starostlivosti v rámci hospitalizácie a súčasne v poradenskej a ambulantnej sfére s následnou dispenzarizáciou.

Pacientom hospitalizovaným na klinike ponúkame príjemné prostredie v komfortne zariadených izbách s TV, Wi-Fi a knižnicou. Samozrejmosťou je pastoračná služba pre veriacich pacientov. Ponúkame aj možnosť nadštandardnej lôžkovej izby (platby podľa cenníka) za predpokladu, že to dovoľuje aktuálna situácia na klinike.

Ošetrovateľská starostlivosť

Ošetrovateľská starostlivosť na Klinike všeobecnej, viscerálnej a transplantačnej chirurgie je neoddeliteľnou súčasťou liečebnej, diagnostickej a preventívnej starostlivosti. Na klinike používame moderné liečebné a ošetrovateľské metódy.  Našim cieľom je poskytovať kvalitnú, individualizovanú a aktívnu starostlivosť o našich pacientov a zabezpečiť uspokojenie ich biologických, psychických, sociálnych a spirituálnych potrieb. 

Ošetrovateľskú starostlivosť poskytujeme v chirurgických ambulanciách, na štandardných aj intenzívnych ošetrovacích jednotkách a na operačnýchsálach. Manažment ošetrovateľskej starostlivosti je zameraný na kvalitu a bezpečnosť pacientov v rámci všetkých fáz ošetrovateľského procesu. Dôraz kladieme na edukáciu, efektívny nácvik sebestačnosti, rýchle zotavenie a čo najrýchlejší návrat pacienta do jeho domáceho prostredia.

Ošetrovateľský personál – sestry - sú vysoko erudované so špecializáciami v špecializačných odboroch intenzívna ošetrovateľská starostlivosť o dospelých a ošetrovateľská starostlivosť v odboroch chirurgie. Pracujú tu absolventky certifikovaných kurzov v oblasti hojenia rán.

Sestry na klinike aktívne participujú na  pedagogickom procese v rámci vzdelávania študentov v odbore ošetrovateľstvo ako mentori klinickej praxe. Sestry-mentori sa aktívne zapájajú do výučbového procesu študentov ošetrovateľstva v bakalárskom i magisterskom študijnom programe na JLF UK v klinickej ošetrovateľskej praxi. Podieľajú sa na vedení a hodnotení študentov ošetrovateľstva najmä počas ich súvislej ošetrovateľskej praxe. V rámci zvyšovania kvality ošetrovateľskej starostlivosti sú pre sestry a ďalšíchčlenov ošetrovateľských tímov organizované konferencie, semináre a ďalšie vzdelávacie akcie tak, aby mal personál možnosť načerpať nové poznatky a trendy v oblasti ošetrovateľstva.