Špecializované vyšetrenia

Informácie o bronchoskopickom vyšetrení

Jedná sa o endoskopické vyšetrenie bronchiálneho (prieduškového) stromu pomocou bronchoskopu. Vykonáva sa tenkou flexibilnou hadičkou vybavenou optikou a svetlom, ktorá sa zavádza do priedušnice a pomocou ktorej sa vizuálne prehliadajú dýchacie cesty. Počas výkonu sa môže odoberať aj vzorka tkaniva na vyšetrenie. Výkon nie je bolestivý, len trochu nepríjemný. Nemajte obavy, na vyšetrenie budete pripravení. Večer pred vyšetrením dostanete tabletku, aby ste sa dobre a kľudne vyspali. Večer pred vyšetrením ešte môžete jesť a od polnoci je potrebné, aby ste neprijímali žiadne potraviny, ráno musíte byť nalačno. Pokaľ máte vyberaciu zubnú protézu, tak si ju tesne pred zákrokom vyberiete. Potom vás sestra z oddelenia odvedie na bronchologické pracovisko. Sestry vám pomôžu, aby ste si mohli ľahnúť na lôžko. Potom vám lekár znecitlivie sprejom jazyk a hrdlo. V prípade potreby vám bude podaná do žily premedikácia (lieky na ukľudnenie, zníženie sekrécie slín a na zmiernenie kašľa). Táto príprava trvá zvyčajne cca 5-10 minút. Medzi zuby vám sestra dá náustok, aby ste nezahryzli do bronchoskopu. Potom začína samotný výkon zavedením bronchoskopu (tenkej flexibilnej hadičky) do dýchacích ciest. Počas výkonu si pacient zhlboka dýcha, najlepšie nosom, no môže dýchať aj ústami. Výkon trvá cca 15 min.. Po výkone vás personál odvedie na izbu a uloží na lôžko. Je dôležité 2 hodiny po výkone nejesť a nepiť. Je to z toho dôvodu, že máte znecitlivené niektoré časti v ústnej dutine a mohlo by dôjsť k zabehnutiu potravy do dýchacích ciest. Počas týchto dvoch hodín je najvhodnejšie kľudne ležať na lôžku. Počas 24-48 hodín môžete pociťovať škrabanie v hrdle, ktoré samo odznie.

Celonočná videopolysomnografia

Videopolysomnografické vyšetrenie patrí medzi neinvazívne vyšetrovacie metódy. Nenarúša sa pri ňom povrch tela vyšetrovaného, ani sa pri ňom nezavádzajú žiadne prístroje či sondy telesnými otvormi.

Jedná sa o celonočné polysomnografické vyšetrenie rozšírené o videozáznam pri infračervenom svetle. Ide o najmenej 6 hodín trvajúce nočné kontinuálne zaznamenávanie a následné hodnotenie viacerých biologických signálov.

Podľa výsledkov videopolysomnografie prebieha následná titrácia liečby neinvazívnou pretlakovou ventiláciou. Takéto vyšetrenie prebieha formou dvoj- alebo viacdňovej hospitalizácie.

Niekoľko dní pred vyšetrením sa snažte dodržiavať obvyklý denný a spánkový režim, návyky.

V deň prijatia sa dostavte do príjmovej ambulancie Kliniky PaF UN Martin ráno do 9,00 hod. Neodporúčame mať so sebou väčší obnos peňazí a cenných vecí.