Liečebná starostlivosť

Celosvetovo fajčí 1,3 miliardy ľudí. Na Slovensku fajčí 24 % dospelej populácie a až 29 % tínedžerov. Až 70 percent fajčiarov by s týmto zlozvykom chcelo prestať, závislosť na nikotíne je však veľmi silná. Univerzitná nemocnica Martin ponúka fajčiarom pomoc, liečbe závislosti na tabaku sa venuje pneumologická ambulancia Kliniky pneumológie a ftizeológie.

Pred 5 rokmi začali ako prví v Čechách a na Slovensku operovať novorodencov torakoskopicky. UNM zaviedla miniinvazívnu operáciu nezrasteného pažeráka u detí ako prvé pracovisko na Slovensku a v Čechách. Doteraz takto odoperovali 8 malých pacientov, keďže ide o veľmi raritnú diagnózu. 

Klinika všeobecnej, viscerálnej a transplantačnej chirurgie UNM je jedným z troch pracovísk na Slovensku, kde je možná liečba komplexných perianálnych fistúl u pacientov s Crohnovou chorobou pomocou mezenchymálnych kmeňových buniek. 

Operáciu na najmodernejšom robotickom systéme Da Vinci sme z Univerzitnej nemocnice Martin prenášali naživo do Žiliny, kde sa v týchto dňoch koná 29. ročník kongresu Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.

U pacientov s náhlym zlyhaním srdca vieme použiť mimotelový obeh (V-A ECMO).

Univerzitná nemocnica Martin ako prvá nemocnica na Slovensku operuje na najnovšej, štvrtej generácii robotických systémov Da Vinci Xi. Operačný systém je navrhnutý tak, aby pomáhal chirurgom vykonávať minimálne invazívne operácie. Operatérom umožňuje 3D videnie s vysokým rozlíšením, zväčšený pohľad a robotickú a počítačovú asistenciu. V UNM operovali touto najmodernejšou technológiou už viac ako 20 pacientov.

Druhý marcový štvrtok v roku patrí svetovému dňu obličiek. Cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o dôležitosti zdravých obličiek. Hlavné motto kampane pre tento rok znie: „Zdravé obličky pre všetkých – príprava na neočakávané, podpora zraniteľných“. 

Na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie JLF UK a UNM v Martine sa vďaka jednému z najvýznamnejších špecialistov na ochorenia temporomandibulárnych/spánkovo-sánkových kĺbov (TMK) v SR MUDr. Igorovi Malachovskému, PhD., od roku 2019 v rámci diagnostiky a liečby vnútorných porúch TMK používa aj inovatívna endoskopická trojcestná jednokanylová technika (All-in-one) pri artrocentéze TMK v lokálnej anestézii. 

Psychiatrická klinika Univerzitnej nemocnice Martin má ako prvá klinika na Slovensku namaľovaný strom odkazov. Nachádza sa v spoločných priestoroch lôžkového oddelenia pre dospelých pacientov. Iniciatíva vznikla na základe myšlienky vytvoriť prívetivejšie prostredie, v ktorom je poskytovaná zdravotná starostlivosť pre pacientov s rôznymi duševnými ochoreniami.

Neonatológovia  sa opakovane stretávajú so situáciou, že keď sa dieťa narodí predčasne, rodičia sú plní obáv, neistoty a strachu. Radosť z očakávaného príchodu bábätka vystrieda veľká beznádej. Občianske združenie Malíček sa preto rozhodlo rodinám predčasne narodených detí ponúknuť bezplatnú online psychologickú pomoc. 

Nová nádej pre pacientov s čeľustnoortopedickými anomáliami. Vďaka spolupráci Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie s kolegami z Olomouca ponúka Univerzitná nemocnica Martin pacientom s vadami v ústnej a tvárovo-čeľustnej oblasti novú liečbu špeciálnymi operačnými výkonmi.

Interná klinika gastroenterologická Univerzitnej nemocnice Martin sa v stredu 30. novembra zapojila do celoslovenského projektu „SIRIUS – berme pečeň vážne“, v rámci ktorého ponúkla širokej verejnosti možnosť bezplatného vyšetrenia pečene.

Univerzitná nemocnica Martin (UNM) v spolupráci so zahraničnými pracoviskami dlhodobo vyvíja a zavádza do praxe inovatívne diagnostické a liečebné postupy. Vďaka medzinárodnej spolupráci tak sprístupňuje slovenským pacientom najmodernejšiu liečbu a dáva nádej aj ľuďom s najzávažnejšími diagnózami. Do tejto skupiny patria aj pacienti, ktorým musela byť z rôznych dôvodov odstránená podžalúdková žľaza, a ktorí následne trpia ťažkou formou cukrovky, pretože s odstránením pankreasu sa odstránia aj bunky produkujúce inzulín. Títo pacienti majú dnes novú nádej na liečbu.

Robotický systém s umelou inteligenciou  využíva  Univerzitná nemocnica Martin v rádiológii ako prvá na Slovensku. Systém je špeciálne určený na neurovaskulárne intervencie a vnútrocievne intervencie na periférnych cievach. 

Sezóna kliešťov je v plnom prúde. Nepríjemného parazita si môžeme odniesť z prechádzky, turistiky, aj zo záhrady, teda zo všadiaľ, kde rastie vyššia tráva. V regióne strednej Európy trvá sezóna kliešťov od apríla do októbra. Rizikom sú infikované jedince, ktoré môžu človeku spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. 

Stránky

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.