Liečebná starostlivosť

Univerzitná nemocnica Martin ako prvá na Slovensku podala pacientovi so syndrómom krátkeho čreva a chronickým črevným zlyhaním liek, ktorý dokáže zväčšiť jeho rezorbčnú plochu nárastom črevných klkov. 

„Podporme dojčením zdravšiu planétu“ – tak znie motto aktuálneho ročníka Svetového týždňa dojčenia, ktorý potrvá od 3. do 9. augusta 2020. 

Aj tento rok môže verejnosť hlasovať za lekárov Univerzitnej nemocnice Martin v ankete TOP lekári Slovenska. Hlasovanie potrvá do 19. júla 2020 do polnoci. Do finálového výberu sa tentokrát dostalo sedem lekárov UNM.

Univerzitná nemocnica Martin obnovuje plánované operácie. Pre ochranu verejného zdravia sa však pacienti musia pripraviť na prísne pravidlá a presne stanovené podmienky.

Neonatologická kliniky UNM zriadila mailovú adresu neonatologia.unm@gmail.com, kam môžu napísať rodičia detí hospitalizovaných na JIS a JVSN. Následne im posielajú fotografie a videá bábätiek, keďže akutálny zákaz návštev sa týka aj predčasne narodených detí.

Informačný web https://korona.unm.sk/ je zameraný na tri kľúčové oblasti - aktuálnu epidemiologickú situáciu  na Slovensku a vo svete, odporúčania pre laickú verejnosť a najrozsiahlejšou časťou sú materiály pre odbornú verejnosť.

Napriek tomu, že ani jedna nemocnica na Slovensku v súčasnosti nedisponuje medzinárodne uznávaným certifikátom Baby friendly hospital initiative (BFHI), martinská neonatológia je priateľská k deťom.

Koronavírus sa u dvoch pacientov, ktorí sú hospitalizovaní na Klinike infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin, nepotvrdil.

Medicínski klauni z občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors už niekoľko rokov rozveseľujú detských pacientov na viacerých klinikách Univerzitnej nemocnice Martin. Klauni pravidelne navštevujú aj detské oddelenie Psychiatrickej kliniky JLF UK a UNM, 

Na Urologickej klinike Univerzitnej nemocnice Martin pomohli unikátnou metódou, ktorá využíva neurostimulátor miechy, už viac ako 25 pacientom trpiacim na rôzne problémy s ovládaním močového mechúra. S implantovaním neurostimulátorov miechy začala Univerzitná nemocnica Martin ako prvá na Slovensku v roku 2013.

Prvý december je od roku 1988 venovaný Svetovému dňu boja proti AIDS. Pri tejto príležitosti sme sa na tému AIDS rozprávali s doc. MUDr. Katarínou Šimekovou, PhD., prednostkou Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin.

Neurologická klinika Univerzitnej nemocnice Martin si v stredu 31. júla 2019 od Európskej organizácie pre liečbu cievnych mozgových príhod prevzala tri zlaté ceny ESO Angeles Awards. Toto ocenenie sa každoročne udeľuje nemocniciam po celom svete za diagnostiku a liečbu akútnej cievnej mozgovej príhody.

Zuzane Kanderkovej (27) z Lednických Rovní pred tromi rokmi v martinskej nemocnici transplantovali obličku, teraz tu priviedla na svet synčeka Viktorka. Stala sa tak prvou pacientkou Transplantačného centra Univerzitnej nemocnice Martin, ktorá po transplantácii porodila.

Inkontinencia alebo samovoľný únik moču postihuje najmä ženy po pôrode, v menopauze, v staršom veku, ale aj ženy, ktoré intenzívnejšie cvičia či športujú. Neobchádza však ani mužov, napríklad po operácii prostaty. O problémoch so samovoľným únikom moču sme sa rozprávali s prof. MUDr. Jánom Švihrom, PhD. z Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin, ktorý je zároveň predsedom Odborného výboru InkoFóra.

Téma darcovstva orgánov a orgánových transplantácií je veľmi aktuálna nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, kde každý deň zomiera 12 pacientov v dôsledku toho, že sa transplantácie nedožijú. Transplantačné centrum v Univerzitnej nemocnici Martin vzniklo v roku 2003. Tím špecialistov sa tu venuje transplantáciám obličiek, starostlivosti o pacienta pred samotnou transplantáciou, ktorá pokračuje aj počas celej životnosti štepu. 

Stránky

Web stránka Univerzitnej nemocnice Martin používa súbory cookie na spravovanie, vylepšovanie a prispôsobovanie obsahu potrebám používateľa. Prehliadaním stránky vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie.